poniedziałek, 2 lutego 2015

KaKu, czyli Kalendarium Kulturalne

Hej!

Witam wszystkich w pierwszy lutowy poniedziałek! Przed nami tydzień obfitujący w urodziny wielu znakomitych aktorów i aktorek oraz piosenkarzy i piosenkarek. Nie zabraknie też oczywiście szczypty poezji oraz innych, mniej lub bardziej interesujących, wydarzeń.
Zapraszam na KaKu!

2 luty

Polska

Urodzili się:
Piotr Skarga herbu Pawęża (ur. 2 lutego 1536 w Grójcu, zm. 27 września 1612 w Krakowie) – polski jezuita, teolog, pisarz i kaznodzieja, czołowy polski przedstawiciel kontrreformacji, kaznodzieja nadworny Zygmunta III Wazy, rektor Kolegium Jezuitów w Wilnie, pierwszy rektor Uniwersytetu Wileńskiego. Sługa Boży. Autor znany głównie z Żywotów świętych i Kazań sejmowych.

Alojzy Mol (ur. 2 lutego 1924 w Wesołej k. Mysłowic, zm. 8 stycznia 2007) - montażysta filmów animowanych, imitator efektów dźwiękowych.
W latach 1950 - 1987 związany z bielską wytwórnią filmów rysunkowych, początkowo jako grafik, następnie animator i asystent reżysera ds. montażu. Autor opracowania dźwięku i montażu szeregu kreskówek z serii "Reksio", "Bolek i Lolek", "Wyprawa Profesora Gąbki", "Marceli Szpak dziwi się światu", "Tajemnice wiklinowej zatoki". Współpracował z dźwiękowcem Otokarem Balcym. Chyba każdy pamięta czołówkę z Reksia i charakterystyczne nazwisko tego Pana!


Wydarzenia:
1996 – Premiera komediodramatu Nic śmiesznego w reżyserii Marka Koterskiego.


Świat

Urodzili się:
James Augustine Aloysius Joyce (ur. 2 lutego 1882 w Dublinie, zm. 13 stycznia 1941 r. w Zurychu) – irlandzki pisarz tworzący w języku angielskim, jeden z najwybitniejszych pisarzy XX wieku.
Literatura po Jamesie Joysie nie mogła się oprzeć jego wpływowi. Był on bowiem, jak mówił o sobie, „największym maszynistą świata” i znany jest jako największy egocentryk i arogant swojego czasu. Niemal wszyscy współcześni mu wielcy literaci, oprócz podziwiającego go Hemingwaya, krytykowali go za nihilizm i impertynencję, a także za dziwaczny styl. Był on wielkim eksperymentatorem literatury, co udowodnił najpierw Ulissesem, który dał mu światową sławę heretyka i zboczeńca, a potem Finnegans Wake, który stał się „najlepszą książką, której nikt nie przeczytał”, jak uznano później. Był pisarzem niezrozumianym do końca swojej działalności literackiej, by dopiero po śmierci wpłynąć swymi nowatorskimi pomysłami na późniejszą literaturę, malarstwo, muzykę, telewizję i inne media



Smutno
że artystów sporo
wypływa dopiero po śmierci
zupełnie
jak topielcy
(Widmo)
Eva Cassidy (ur. 2 lutego 1963 w Oxon Hill w stanie Maryland, zm. 2 listopada 1996 w miejscowości Bowie w stanie Maryland) – amerykańska piosenkarka, która chociaż posiadała możliwości wokalne sprawdzone w szerokim repertuarze (jazz, blues, folk, gospel, country i pop), przez całe życie nie była szerzej znana poza okolicami Waszyngtonu.
Po śmierci jej nagrania zostały wydane i okazały się znaczącym sukcesem, osiągając łączną sprzedaż ponad 4 mln egzemplarzy. Na początku 2001 album Songbird dotarł do 1. miejsca brytyjskiej listy najlepiej sprzedających się albumów (nakład łączny 1 mln egzemplarzy).


Shakira, właśc. Shakira Isabel Mebarak Ripoll (ur. 2 lutego 1977 w Barranquilli) – kolumbijska piosenkarka popowa, autorka tekstów, muzyk, producent muzyczny, tancerka i filantrop, ambasador dobrej woli UNICEF.
Ciekawostka: jej życiowy partner, piłkarz FC Barcelony G. Pique, też ma dziś urodziny!
Nagrywałem jej piosenkę łenewer łotewer na łokmena! Gimby nie znajo...

Zmarli:

Gene Kelly, właśc. Eugene Curran Kelly (ur. 23 sierpnia 1912 w Pittsburghu, zm. 2 lutego 1996 w Beverly Hills) – amerykański tancerz, choreograf, aktor, reżyser i producent. Odznaczony Narodowym Medalem Sztuki, kawaler Legii Honorowej.
Znany z reżyserii i udziału w filmie Deszczowa piosenka.

Philip Seymour Hoffman (ur. 23 lipca 1967 w Fairport, Nowy Jork, zm. 2 lutego 2014 w Nowym Jorku) – amerykański aktor i reżyser filmowy.
Wystapił w takich filmach jak Zapach kobiety, Twister czy Big Lebowsky. Zmarł 2 lutego 2014 w apartamencie na Manhattanie. Nieżyjącego aktora z igłą strzykawki wbitą w rękę znalazł w łazience jego osobisty asystent. Policja znalazła w wynajmowanym przez Hoffmana mieszkaniu 20 pustych kopert po heroinie, plastikowy kubek z 20 zużytymi strzykawkami, przynajmniej 50 paczek z heroiną oraz zapas świeżych strzykawek. Hmm... nie znam się, ale to chyba całkiem spory arsenał.




3 luty


Świat

Urodzili się:
Sidney Lanier (ur. 3 lutego 1842, zm. 7 września 1881) - amerykański muzyk i poeta. Do jego najsłynniejszych utworów należą Corn (1875), The Symphony (1875) i Sunrise (1881).

A Song Of Eternity In Time

Once, at night, in the manor wood
My Love and I long silent stood,
Amazed that any heavens could
Decree to part us, bitterly repining.
My Love, in aimless love and grief,
Reached forth and drew aside a leaf
That just above us played the thief
And stole our starlight that for us was shining.

A star that had remarked her pain
Shone straightway down that leafy lane,
And wrought his image, mirror-plain,
Within a tear that on her lash hung gleaming.
"Thus Time," I cried, "is but a tear
Some one hath wept 'twixt hope and fear,
Yet in his little lucent sphere
Our star of stars, Eternity, is beaming."


Warwick Davis (ur. 3 lutego 1970 w Epsom, Wielka Brytania), brytyjski aktor, oznaczający się niewielkim wzrostem (1 metr i 7 centymetrów). Znany z ról w takich filmach jak Karzeł, Willow, Harry Potter i Kamień Filozoficzny i Gwiezdne wojny: część I - Mroczne widmo.
Willow we własnej osobie.

Zmarł George Crabbe (ur. 24 grudnia 1754 w Suffolk, zm. 3 lutego 1832 tamże) – angielski poeta i przyrodnik, prekursor romantyzmu zaliczany do tzw. "poetów wyobraźni przeklętej". Ceniony jako autor "świętej księgi wizji opiumicznych" The World of Dream będącej poetyckim zapisem rzeczywistych doświadczeń autora z opium.

Meeting

MY Damon was the first to wake
   The gentle flame that cannot die;
My Damon is the last to take
   The faithful bosom's softest sigh:
The life between is nothing worth,
   O cast it from thy thought away!
Think of the day that gave it birth,
   And this its sweet returning day.

4 luty

Polska

Urodził się Mikołaj Rej (ur. 4 lutego 1505 w Żurawnie pod Haliczem, zm. między 8 września a 5 października 1569 w Rejowcu) – polski poeta i prozaik renesansowy, tłumacz, a także polityk i teolog ewangelicki. Choć nie był humanistą w naukowym rozumieniu tego słowa, zawdzięcza się mu upowszechnienie idei humanitas w polskiej kulturze. Długo uznawano go za "ojca literatury polskiej", przez wielbicieli nazywany także – za sprawą moralitetu Wizerunek – "polskim Dantem". Pomimo znaczącego wkładu, jaki przypisuje się Rejowi w rozważaniach na temat początków literatury narodowej, zdaniem wielu współczesnych badaczy pozostaje on twórcą wciąż niepoznanym. Większość obiegowych opinii na temat Reya w dalszym ciągu pochodzi z błędnego wizerunku "rubasznego, niewykształconego prostaka", jaki przypisała mu tradycja.


Świat

Urodzili się:
Carl Michael Bellman  (ur. 4 lutego 1740 w Sztokholmie, zm. 11 lutego 1795 tamże) – szwedzki poeta i kompozytor epoki klasycyzmu.
Jest jednym z najważniejszych, narodowych skaldów szwedzkich. Jego cykl poezji pt „Fredmans epistlar” jest w szwedzkich szkołach przerabiany na lekcjach języka ojczystego.

Jacques Prévert (ur. 4 lutego 1900 w Neuilly-sur-Seine; zm. 11 kwietnia 1977 w Omonville-la-Petite) – francuski poeta, twórca dialogów filmowych i scenarzysta.
Poezja była dla niego "językiem, który śpiewa" (la langue qui chante). Pisał o życiu codziennym, miłości, Paryżu, często w formie piosenek lub wierszy nadających się do bezpośredniej adaptacji jako teksty piosenek.
Wielkim przebojem i standardem stała się piosenka Les Feuilles Mortes z muzyką Kosmy i pierwotnym wykonaniem Montanda w filmie Les Portes de la Nuit. Polski przekład, autorstwa Jeremiego Przybory, nosi tytuł Jesienne liście i był wykonywany m.in. przez Krystynę Jandę. Angielska wersja tego standardu to Autumn Leaves. W Polsce utwór do słów Preverta Trzy zapałki wykonywała również grupa TSA.


Alice Cooper (właściwie Vincent Damon Furnier, ur. 4 lutego 1948[1]) – amerykański wokalista i muzyk hardrockowy. Sławę zdobył w latach 70. Jeden z twórców shock-rocka i horror rocka. Największe hity Alice Coopera to School's Out, No More Mr. Nice Guy, I'm Eighteen i Poison. Sporadycznie nagrywał on także utwory należące do gatunku chrześcijańskiego rocka (My God, Stolen Prayer, I am made of You).
W 2006 r. piosenkarz został sklasyfikowany na 32. miejscu listy 100 najlepszych wokalistów wszech czasów według Hit Parader. Z kolei w 2009 r. został sklasyfikowany na 7. miejscu listy 50 najlepszych heavymetalowych frontmanów wszech czasów według Roadrunner Records.


5 luty

Polska


Urodzili się:
Krzysztof Tyniec (ur. 5 lutego 1956 w Nowej Rudzie) – polski aktor filmowy, teatralny i dubbingowy, konferansjer, tancerz. Aktor warszawskiego Teatru Ateneum.
Jego ról telewizyjnych raczej nie warto przedstawiać, za to dubbing prezentuje się imponująco... głosem Pana Tyńca mówili: Goofy, Gusto z Gumisiów, Królik Bugs, Dżin z Alladyna i oczywiście Timon z Króla Lwa.

Borys Kossakowski (ur. 5 lutego 1980) – prozaik, poeta, songwriter, muzyk. Absolwent psychologii Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego.
Teksty literackie publikował m.in. w Autografie, Akancie, Gazecie Wyborczej, Migotaniach, przejaśnieniach. Brał udział w dwóch spektaklach poetyckich zrealizowanych w Klubie Żak w reżyserii Michała Kowalskiego – „Eroticon” oraz „WWW – Wieczór Wierszy Wesołych”.

Świat

Zmarła Marianne Moore (ur. 11 grudnia 1887 w Kirkwood, Missouri, zm. 5 lutego 1972 w Nowym Jorku) – amerykańska poetka i pisarka modernistyczna związana z nurtem imagizmu.
Jej poezja ma charakter intelektualny, ceniona jest za inwencję językową i obserwację szczegółu, nie stroni od groteski i eksperymentu.

 Milczenie

"Wizyty ludzi wyższego ducha -mawiał mój ojciec-
nigdy nie trwają zbyt długo:
wystarczy im pokazać grób Longfellowa
albo szklane kwiaty w Harvardzie.
Każdy z nich jest niezależny jak kot unoszący do kryjówki
upolowaną mysz, której bezwładny ogon
zwisa mu z pyska jak sznurowadło,
potrafią cieszyć sie czasem samotnością
i wyrzec sie prawa głosu na rzecz innych,
jesli ich wywód przypadł im do gustu.
Najgłębsze uczucie wyraża się zawsze w milczeniu;
nie w milczeniu, ale w powściągliwości".
Nie był też nieszczery mówiąc: " Uważaj mój dom za swoją gospodę".
Gospoda to nie mieszkanie.

 przeł. Julia Hartwig


Wydarzenia:
1953 – Premiera amerykańskiego filmu animowanego Piotruś Pan.

1988 - Premiera amerykańskiego filmu Nieznośna lekkość bytu w reżyserii Philipa Kaufmana.


6 luty

Polska

Wydarzenia:
2004 – Premiera filmu Symetria w reżyserii Konrada Niewolskiego.


Świat

Urodził się Bob Marley, właśc. Robert Nesta Marley (ur. 6 lutego 1945 w Nine Mile, zm. 11 maja 1981 w Miami) – jamajski wokalista, wykonawca muzyki reggae, zaś na początkowym etapie kariery – ska i rocksteady; współzałożyciel, główny wokalista i gitarzysta rytmiczny grupy The Wailers.
Osobie i twórczości Marleya przypisuje się ogólnoświatową popularyzację muzyki reggae, ruchu Rastafari oraz idei panafrykanizmu w latach siedemdziesiątych. Wydana przez Island Records pośmiertna kompilacja jego największych przebojów pt. Legend pozostaje do dziś najlepiej sprzedającą się płytą reggae wszech czasów (ponad 25 mln sprzedanych egzemplarzy). Ciekawostka: na Jamajce obchodzi się z okazji jego urodzin Święto Narodowe!


Zmarł Gary Moore (ur. 4 kwietnia 1952 w Belfaście, zm. 6 lutego 2011 w Esteponie) – irlandzki gitarzysta rockowy i bluesowy, wokalista i kompozytor.
Moore był wiodącym gitarzystą w grupach Thin Lizzy, Colosseum II i Skid Row (nie jest to to samo Skid Row, w którym śpiewał Sebastian Bach). Współpracował także z muzykami takimi jak B.B. King, Greg Lake i Huey Lewis i inni.
Zmarł prawdopodobnie na atak serca w czasie snu, podczas pobytu na wakacjach w hiszpańskiej miejscowości Estepona


7 luty

Polska

Urodzili się:
Lech Józef Piwowar ur. 7 lutego 1909 w Krakowie, zm. wiosną 1940 w Charkowie) – poeta, satyryk, publicysta, tłumacz, krytyk literacki i teatralny, porucznik rezerwy piechoty Wojska Polskiego, ofiara zbrodni katyńskiej.

Jestem bez ciebie

Długie, zanurzone w złocie, wrześniowe wieczory,
misy gwiazd nieruchomych i patrzących obco,
odsuwałem powoli w niebyłą legendę:
wczoraj.

Patrzę na drzewa idące przez łąkę, jak owce,
ku horyzontom ciemniejszym, jak rzeka,
która ma dno ukryte, głębokie.

Niby zżółkłe, chore, pluszczące gasnącymi liśćmi drzewo
każdym krokiem
obsuwam się w głąb. Na przypływające rzeki nie czekam.
Ziarna kruszę bez gniewu.
Więdnę.


Anna Świrszczyńska (ur. 7 lutego 1909 w Warszawie, zm. 30 września 1984 w Krakowie) – polska poetka, dramatopisarka, prozaiczka, autorka wielu utworów dla dzieci i młodzieży.

Nie narodzona
Dochodzę do Adama i Ewy,
już nic nie widać, ciemno.
Tutaj już umiera moje nieistnienie
nieważną śmiercią matematycznej fikcji.
Nieważne jak byłaby śmierć mojego istnienia,
gdybym się urodziła naprawdę.

Urszula Kasprzak (ur. 7 lutego 1960 w Lublinie) – polska wokalistka rockowa i autorka tekstów, znana jako Urszula.
Na przełomie lat 1981 i 1982 miały miejsca ważne dla Urszuli wydarzenia. Romuald Lipko (lider Budki Suflera) za namową Jerzego Janiszewskiego zgodził się skomponować dla Urszuli kilka piosenek. Nagrań dokonano 15 czerwca 1982 roku w poznańskim studio Polskiego Radia. Były to utrzymane w poprockowej stylistyce utwory: "Fatamorgana '82", "Bogowie i demony" i "Luz blues w niebie same dziury". Piosenką "Fatamorgana '82" Urszula zadebiutowała w lipcu w jednym z sobotnich bloków programu Zapraszamy do Trójki programu III Polskiego Radia.

Renata Dancewicz (ur. 7 lutego 1969 w Lesznie) – polska aktorka, feministka oraz brydżystka. Wybrana filmografia tej Pani:
1993: Samowolka – jako Ania
1995: Ekstradycja – jako Beata
1995: Pułkownik Kwiatkowski – jako Krysia (podobno jedne z najlepszych piersi roku 1995!) :D


Monika Brodka (ur. 7 lutego 1987 w Żywcu) – polska wokalistka popowa. Laureatka trzeciej edycji programu telewizyjnego Idol. Członkini Akademii Fonograficznej ZPAV.
Debiut fonograficzny Brodki zatytułowany Album ukazał się w 2004. Ciesząca się popularnością w Polsce płyta uzyskała status złotej sprzedając się w nakładzie 35 tysięcy egzemplarzy.


Świat

Urodzili się:
Charles John Huffam Dickens, pseudonim Boz (ur. 7 lutego 1812 w Landport koło Portsmouth, zm. 9 czerwca 1870 w Gadshill koło Rochester w hrabstwie Kent) – angielski powieściopisarz. Uznawany za najwybitniejszego przedstawiciela powieści społeczno-obyczajowej w drugiej połowie XIX w. w Anglii.
Ten gość pisał na potęgę, a niektóre z jego utworów, które zapewne kojarzycie, to: Oliver Twist, David Copperfield, Opowieść wigilijna.

Laura Elizabeth Ingalls Wilder (ur. 7 lutego 1867 w okolicach Pepin w stanie Wisconsin, zm. 10 lutego 1957 w Mansfield w stanie Missouri) – amerykańska pisarka, autorka serii książek Domek na prerii, w których opisała przygody swojej rodziny w okresie wędrówki przez amerykański Dziki Zachód.
Książki były kilkakrotnie filmowane, z czego najpopularniejszą wersją jest serial telewizyjny z lat 1974-1983, z Michaelem Landonem w roli głównej.

Christopher Ashton Kutcher (ur. 7 lutego 1978 roku w Cedar Rapids) – amerykański aktor, producent, scenarzysta filmowy i telewizyjny, model. Przełomem dla niego był film z roku 2004 - Efekt motyla (The Butterfly Effect), gdzie zagrał znakomitą rolę Evan Treborna. Potem już było mnóstwo kobiet i rola w serialu Różowe lata 70-te, a także zastąpienie Charliego Sheena w serialu Dwóch i pół.

Wydarzenia:
1940 – Premiera filmu animowanego Pinokio.


8 luty

Polska

Urodził się Tadeusz Stefan Gajcy, ps. „Karol Topornicki”, „Roman Oścień”, „Topór” (ur. 8 lutego 1922 w Warszawie, zm. 16 sierpnia 1944 w Warszawie) – polski poeta czasu wojny, żołnierz Armii Krajowej.
Zaczął pisać bardzo wcześnie, lecz jako 16-latek zniszczył „młodzieńcze” wiersze. W latach 1938/1939 tworzy poezję, którą zaczyna traktować poważnie. Widoczne jest w niej pragnienie filozoficznego zrozumienia świata, losu i życia człowieka. Przeważa ton refleksyjny, pesymistyczny i momentami buntowniczy, lecz pojawiają się także pozytywne akcenty. To, co wyróżnia poezję Tadeusza Gajcego na tle innych poetów tamtego okresu, to przede wszystkim odmienny, niepowtarzalny styl pisania o brutalnej rzeczywistości wojennej. Poeta odrzuca tworzenie wierszy łatwych, pisanych pod gust publiczności, czy takich, które wprost opisują okrucieństwa wojny. Ukazuje je w postaci apokaliptycznych wizji, które nie odbierają nic z ich okropności, a za to nie nużą dosłownością opisu. Jego utwory obfitują w niezwykłe metafory, śmiałe skojarzenia wzięte z mowy potocznej, po których natychmiast można poznać niemal każdy wiersz poety.

Miłość bez jutra

 Mój sen śmiertelny ciałem spełniasz 
i słowem płochym w śnie poczętym: 
puszysta włosów twoich perła 
jak promień krągły w pościel spływa, 
gdzie dłoń pierzasta jak z igliwia 
rozdziela cienie ciał od lęku. 

Mówimy szeptem krwi łagodnej 
słuchając w sobie: niech w nas płynie, 
niech niesie - światło jak w roślinie 
prześwietli serc planety małe 
i obudzimy się słuchając 
szelestu chmur i grania wody. 

Bo tyle tylko jest w nas ciepła, 
co dłoń zdziwiona objąć zdoła, 
i trwogi tyle, co zakrzepła 
wy ryj e w twarzy łza jak z ognia, 
i głosu w nas, co wydać może 
w kielichu warg języka ostrze. 

Niech płynie w nas - mówimy jeszcze 
ten szmer ciemności, póki księgę 
obłoków wiatr przegina miękką. 
Bo tyle tylko wiary w pieśni, 
ile obrazu pod powieką 
ziemi odbitej ostatecznie. 

Świat

Urodzili się:
Juliusz Gabriel Verne, fr. Jules Gabriel Verne (ur. 8 lutego 1828 w Nantes, zm. 24 marca 1905 w Amiens) – francuski pisarz, dramaturg i działacz społeczny. Powszechnie uważany za jednego z protoplastów fantastyki naukowej (wraz z Hugo Gernsbackiem i H. G. Wellsem), autor kilkudziesięciu powieści, kawaler Legii Honorowej (1870).
Pisał powieści podróżnicze i fantastyczno-naukowe oraz historyczne, geograficzne, kryminalne, a także sztuki teatralne i wiersze. Najbardziej znane tytuły to: Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi, Podróż do wnętrza Ziemi, W osiemdziesiąt dni dookoła świata.

James Byron Dean (ur. 8 lutego 1931 w Marion, zm. 30 września 1955 w Cholame) – amerykański aktor filmowy, telewizyjny i teatralny, dwukrotnie nominowany do Oscara. Niedługo po swojej śmierci stał się ikoną popkultury (początkowo w Stanach Zjednoczonych, później także w innych krajach), jak również światowego kina oraz nonkonformistycznej postawy życiowej. Przyczyniła się do tego przede wszystkim rola zbuntowanego nastolatka Jima Starka w filmie Buntownik bez powodu. Pozostałe dwie znaczące produkcje z jego udziałem, Na wschód od Edenu i Olbrzym, chociaż wszystkie powstały w okresie, gdy aktor dopiero zdobywał sławę, umocniły jego status w kulturze masowej, który przypieczętowała nagła śmierć Deana w wieku zaledwie 24 lat. Jest pierwszą osobą, która otrzymała pośmiertnie nominację do Oscara w kategorii najlepszy aktor i jedyną, która otrzymała ją dwukrotnie (kilka osób zdobyło więcej niż jedną pośmiertną nominację, ale w różnych kategoriach).


Nick Nolte, właściwie Nicholas King Nolte (ur. 8 lutego 1941 w Omaha w stanie Nebraska) – amerykański aktor filmowy; w młodości także model - co dziwne, bo wg mnie jest brzydki jak noc w listopadzie... ale talentu mu nie brak, rzecz jasna. Trzykrotnie nominowany do Oscara za główne role w filmach: Książę przypływów (1991) i Prywatne piekło (1997) oraz za drugoplanową kreację w filmie Wojownik (2011). Laureat nagrody Złotego Globu (za rolę w Księciu przypływów). Najbardziej lubię jego kreacje w filmie Cienka Czerwona Linia oraz w ZNAKOMITEJ Nigdylandii.

Zmarł Charles Westover znany jako Del Shannon (ur. 30 grudnia 1934 w Coopersville w Michigan, zm. 8 lutego 1990 w Santa Clarita, Kalifornia) – amerykański piosenkarz i gitarzysta rockowy popularny w latach sześćdziesiątych.
Do największych przebojów Shannona należą Hats Off to Larry, Little Town Flirt, Keep Searchin, Stranger in Town i cover Beatlesów From Me to You.
W 1998 Del Shannon został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame.


Wydarzenia:
1976 – Premiera filmu Taksówkarz w reżyserii Martina Scorsese. Nie będę ukrywał, iż bardzo go lubię.
Dobry ten blog! Chyba przeczytam cały.

***

Dziękuję za dzisiejszą obecność na KaKu, kolejne będzie już o czasie w najbliższą niedzielę. Obecność obowiązkowa!
:)

Pa!

1 komentarz:

  1. Dobre KaKu doobre :) A Dean to taka czarna perełka kina...
    Kat

    OdpowiedzUsuń