W ten zimowy poniedziałek wiiitam! W dzisiejszym KaKu posłuchamy nieco dobrego bluesa, pozazdrościmy niektórym gwiazdom telewizji wieku (a raczej braku upływu czasu...), zadziwimy się też może, że ktoś jest już aż tak stary!
zapraszam do lektury i pamiętajcie - KaKu jak piwo, czasami nie wejdzie rano!
***
9 luty
Polska
Urodził się Henryk Sawka (ur. 9 lutego 1958 w Gryfinie) – polski rysownik, satyryk i ilustrator.
Wychowywał się w Polesinach, ukończył polonistykę. a debiutował w roku 1985 na łamach czasopisma „Itd.”
Wydał kilka książek ze swoimi rysunkami, m.in: Boże, toś Polskę..! (1989), Wprost od Sawki (1992), Sawka większy niż życie (1995), The Best of Sawka. (2008), Sceny z życia małżeńskiego (2009).
Był jurorem wielu konkursów oraz przeglądów kabaretowych, wśród nich Przeglądu Kabaretów PaKA w Krakowie. Hobbystycznie pisze skecze, parodie oraz trawestacje utworów literackich.
Jest ojcem Karoliny Sawki. Tak, to ta grająca Nel w nowszej wersji filmu "W pustyni i w puszczy".
Świat
Urodzili się:
Amy Lawrence Lowell (ur. 9 lutego 1874 w Bostonie; zm. 12 maja 1925, tamże) – amerykańska poetka i krytyczka związana z nurtem imagizmu. Rzadko przedstawiam tutaj sylwetki piszących kobitek, więc warto się zatrzymać chwilkę.
Pośmiertnie – w roku 1926 – wyróżniona nagrodą Pulitzera za osiągnięcia w dziedzinie poezji.
Przelotny deszcz...
Ten bełkot deszczu, który szturcha żywopłoty,
A szosom każe syczeć –
Jakże to uwielbiam!
I dotyk twego ciała,
Kiedy przyciskasz mi się do ramienia,
Żebym cię osłoniła
Moja parasolka.
Stukot kropel o napięty jedwab.
Mokry pomruk w zielonych gałęziach...
Joe Pesci, właśc. Joseph Franco Pesci (ur. 9 lutego 1943 w Newark) – amerykański aktor charakterystyczny pochodzenia włoskiego. Zdobywca Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego za rolę w filmie Chłopcy z ferajny w 1991. Ale czego by nie zagrał... i tak wszyscy kojarzymy go z roli złodziejaszka w filmach o Kevinie samym gdzieśtam!
Tom Hiddleston, właśc. Thomas William Hiddleston (ur. 9 lutego 1981) – angielski aktor. Niezwykle utalentowany i...podobno równie przystojny. Cóż, dla większości fanów Marvela od teraz Loki będzie posiadał twarz tego pana!
Loki. Taki zły koleś w zielonym. |
Zmarli:
Fiodor Dostojewski (ur. 11 listopada 1821 w Moskwie, Imperium Rosyjskie - zm. 9 lutego 1881 w Petersburgu, Imperium Rosyjskie) – rosyjski pisarz i myśliciel. Jeden z najbardziej wpływowych powieściopisarzy literatury rosyjskiej i światowej.Uważany za mistrza realistycznej prozy psychologicznej na pograniczu realności i wyobraźni; w swych utworach często używał motywu walki dobra ze złem czającym się wszędzie... Ogólnie to przedstawiałem już tutaj sylwetkę tego pana przy okazji 11 listopada, więc dzisiaj zaprzestanę przedstawiania... A co.
Bill Haley (ur. 6 lipca 1925, zm. 9 lutego 1981) – amerykański muzyk i wokalista, jeden z pionierów rock and rolla. Bill Haley wywodził się z kręgów muzyki country. Jego styl był miksem country, dixieland i tradycyjnego rhythm and bluesa.
W 1987 Bill Haley został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame.
10 luty
Polska
Urodzili się:
Renata Przemyk (ur. 10 lutego 1966 w Bielsku-Białej) – polska wokalistka. Członkini Akademii Fonograficznej ZPAV.
Z wykształcenia jest bohemistką. Sprzedała ponad 500 tys. egzemplarzy wszystkich płyt
W 2003 wydała album z największymi przebojami (m.in. „Babę zesłał Bóg”, „Protest Dance”, „Ostatni z zielonych”, „Zero”, „Bo jeśli tak ma być”), podsumowujący jej dotychczasową karierę. Na tej płycie utwór „Kochana” wykonała w duecie z Kasią Nosowską.
Andrzej Smolik (ur. 10 lutego 1970 r. w Świnoujściu) – polski muzyk, kompozytor, producent muzyczny, multiinstrumentalista, dziennikarz radiowy. Od 2011 zasiada w Radzie Akademii Fonograficznej ZPAV w sekcji muzyki rozrywkowej.
Współpracował z Nosowską, Gawlińskim i Rodowicz przy ich kolejnych solowych projektach, a także z Noviką, Kayah, zespołem Myslovitz i Arturem Rojkiem, Miką Urbaniak, Krzysztofem Krawczykiem, Maciejem Cieślakiem, Marią Peszek.
Zmarli:
Zula Pogorzelska, właśc. Zofia Pogorzelska (ur. 1896 lub 1898 w Eupatorii, zm. 10 lutego 1936 w Wilnie) – polska śpiewaczka, aktorka filmowa, teatralna i tancerka kabaretowa.
Była ulubienicą warszawskiej publiczności, a prasa nazywała ją "polską Mistinguett". W jej repertuarze dominowały piosenki komiczne i sentymentalne, które wykonywała w charakterystyczny sposób. Najbardziej popularne to Spotkamy się na Nowym Świecie, Panna Mania gra na mandolinie, Czego pan się pcha, Bubliczki.
Teksty dla Zuli Pogorzelskiej pisali m.in. Andrzej Włast i Marian Hemar.
Wystąpiła również w kilku polskich filmach, nagrywała też płyty dla Syreny Rekord.
Władysław Kazimierz Broniewski ps. „Orlik” (ur. 17 grudnia 1897 w Płocku, zm. 10 lutego 1962 w Warszawie) – polski poeta, przedstawiciel liryki rewolucyjnej, tłumacz, żołnierz, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej.
Jego poezja była silnie związana z własną biografią i przeżyciami, a także doświadczeniami narodu polskiego i działaczy ruchu robotniczego, miała wyraźne akcenty rewolucyjne i patriotyczne. W wierszach Broniewskiego można stwierdzić egzaltację i wzniosłość obok stylu mowy potocznej, wyczuwalny jest też wpływ polskiego romantyzmu łączony z nowatorstwem. Wśród jego utworów jest też liryka żołnierska.
Moja miła
Ja już nie chcę poetycko łgać,
ja chcę widzieć to, na co patrzę,
a przy tobie — śmiać się i łkać,
i tak na zawsze.
Spojrzyj, miła, jaki biały śnieg,
nad nim błękit sklepiony jak kościół.
Chodź na nartach na tamten brzeg
radości.
W tym pokoju, pełnym słońca, bez krat,
dobrze sercu, ale za ciasno...
Wiesz, nie spałem tysiąc lat,
teraz chcę zasnąć.
Rozpalimy na szczytach gór
ogromne ognie,
będzie głód, pożoga i mór —
ty pomyśl o mnie.
Ja tak kocham, jak pada śnieg,
jak świeci Orion.
Nie ma drutów. Jest tamten brzeg —
krematorium.
Świat
Urodzili się:
Sir John Suckling (ur. luty 1609 w Whitton koło Twickenham w hrabstwie Middlesex, zm. 1642 w Paryżu) – angielski dworzanin, poeta metafizyczny i dramatopisarz.
Był synem sir Williama Sucklinga, bogatego szlachcica, nobilitowanego przez króla Jakuba I. W 1623 roku, mając piętnaście lat, rozpoczął studia w Cambridge. Odziedziczywszy po śmierci ojca ogromny majątek, zrezygnował ze studiów i zaczął wieść światowe życie (niektórzy to mają farta... pewnie był nieszczęśliwy.)
Suckling był autorem czterech sztuk, z których najbardziej znana jest Aglaura, wydana in folio własnym nakładem w 1638 roku z dwoma zakończeniami: tragicznym i szczęśliwym. Tom utworów Sucklinga, zatytułowany Fragmenta aurea, ukazał się w 1646 roku. Poezja dworska Sucklinga, ironiczna i kolokwialna, wykazuje wyraźne wpływy Johna Donne'a.
Niech to licho!
Niech to licho! Trzy dni z rzędu
Kocham ją — i snadnie
Przez trzy dalsze będę kochał,
Jeśli deszcz nie spadnie.
Skrzydła Czasu wylinieją,
Zanim w świecie całym
Znów się znajdzie ktoś, kto będzie
Kochankiem tak stałym.
Lecz sęk w tym, że owa stałość
Nie moją jest zasługą:
Gdyby to nie była ona,
Nie kochałbym tak długo.
Gdyby to nie była ona,
Z twarzyczką tak miłą,
Już by dawno na jej miejscu
Sześć tuzinów innych było.
Przełożył
Stanisław Barańczak
Jerrald King "Jerry" Goldsmith (ur. 10 lutego 1929, zm. 21 lipca 2004), amerykański kompozytor muzyki filmowej.
Syn amerykańskich Żydów Morrisa i Tessy z d. Rappaport. Siedemnaście razy nominowany do Oscara, statuetkę odebrał tylko raz: w 1976 za muzykę do horroru Omen, która w późniejszym czasie stała się jego najbardziej rozpoznawalnym dziełem. Zdobył pięć nagród Emmy. Najbardziej znany był wśród fanów Star Treka
Stworzył także muzykę do 3 pierwszych filmów o Johnie Rambo oraz do horroru Poltergeist.
Zmarli:
Aleksandr Siergiejewicz Puszkin (ros. Александр Сергеевич Пушкин; ur. 6 czerwca 1799 w Moskwie, Imperium Rosyjskie, zm. 10 lutego 1837 w Petersburgu, Imperium Rosyjskie) – jeden z największych rosyjskich pisarzy i przedstawicieli romantyzmu rosyjskiego, klasyk literatury rosyjskiej, wybitny reformator rosyjskiego języka literackiego.
Wiersz napisany w noc bezsenną
Ciemno. Gdybym usnąć mógł!
Wokół senność dokuczliwa,
Tylko w mroku się odzywa
Wciąż ten sam zegara stuk.
Baby Parki bełkot zły,
Śpiącej nocy trwożne sny,
Życia bieganina mysia...
Czemu mnie tak trapisz dzisiaj,
Szepcie nudny, bałamutny?!
Skarga to czy wyrzut smutny
Znów zmarnowanego dnia?
Co ty znaczysz? czego chcesz?
Czy co wróżysz, czy mnie zwiesz?
Chcę zrozumieć cię, odgadnąć
Tajemnicą twą zawładnąć
Przełożył
Julian Tuwim
Wydarzenia:
1995 - Premiera westernu Szybcy i martwi w reżyserii Sama Raimi.
11 luty
Polska
Stanisław Mąderek (ur. 11 lutego 1970 w Poznaniu), występujący także jako Staszek Mąderek - polski reżyser, scenarzysta, kompozytor i aktor filmowy.
W 1994 roku ukończył z wynikiem bardzo dobrym Zaoczne Wyższe Zawodowe Studium Realizacji Telewizyjnej w PWSFTviT. Założył firmę produkującą m.in. spektakle teatru TV, seriale, filmy dokumentalne, reklamy, teledyski i animacje komputerowe.
Sławę przyniósł mu zrealizowany roku 2000 krótkometrażowy film Stars in Black (parodia zwiastuna filmowego Gwiezdnych wojen), w którym zagrał główną rolę. W lipcu 2006 ruszyła produkcja pełnometrażowego filmu Gwiazdy w czerni. Aktorzy tacy jak Katarzyna Bujakiewicz, Michał Żebrowski, Grażyna Wolszczak zagrali w filmie nie pobierając wynagrodzenia.
Maciej Musiał (ur. 11 lutego 1995 w Warszawie) – polski aktor filmowy, dubbingowy i teatralny, a także prezenter telewizyjny. Znany z roli Tomka Boskiego w serialu Rodzinka.pl. Jego rodzice Anna Markiewicz-Musiał i Andrzej Musiał są także aktorami.
Świat
Urodzili się:
Burton Leon Reynolds Jr. (ur. 11 lutego 1936 w Lansing w stanie Michigan) – amerykański aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, reżyser, scenarzysta i producent filmowy.
Zasłynął rolą kierowcy Bandziora - hulaki w kowbojskim kapeluszu o ironicznym stosunku do samego siebie w dwóch komediach sensacyjnych z Sally Field – Mistrz kierownicy ucieka (1977) i Mistrz kierownicy ucieka 2 (Smokey and the Bandit II, 1980). Podobną postać kierowcy J.J. McClure stworzył w kolejnych dwóch komediach sensacyjnych: Wyścig armatniej kuli (The Cannonball Run, 1981) z udziałem Farrah Fawcett i Wyścig armatniej kuli II (Cannonball Run II, 1984) z Shirley MacLaine.
+18! Nie kojarzycie go? Kliknijcie w jego imię powyżej. +18!
:D
Leslie William Nielsen (ur. 11 lutego 1926 w Reginie, zm. 28 listopada 2010 w Fort Lauderdale) – kanadyjski aktor filmowy i telewizyjny. Nielsen większość życia spędził w Stanach Zjednoczonych i był naturalizowanym Amerykaninem, ale nigdy nie zrzekł się obywatelstwa Kanady, gdzie rozpoczęła się jego kariera aktorska.
Sheryl Suzanne Crow (ur. 11 lutego 1962 w Kennett, stan Missouri, USA) – amerykańska piosenkarka śpiewająca muzykę z pogranicza rocka, country i pop.
Sheryl stworzyła kilka piosenek do filmów: If You Ever Did Believe, Totalna magia z Nicole Kidman i Sandrą Bullock, Jutro nie umiera nigdy do kolejnej części przygód Jamesa Bonda. Jej dziełem jest też "Sweet Child O'Mine", adaptacja utworu wylansowanego wcześniej przez zespół Guns N' Roses, za którą Sheryl odebrała kolejną ze swych dziewięciu nagród Grammy.
Kelly Rowland, właśc. Kelendria Trene Rowland (ur. 11 lutego 1981 w Atlancie) – zdobywczyni nagrody Grammy, amerykańska wokalistka R&B, autorka tekstów, tancerka i okazjonalnie aktorka, która zaistniała dzięki współzałożeniu i członkostwie w girlsbandzie Destiny's Child, który sprzedał ponad 100 milionów płyt na całym świecie.
Zmarli:
Thomas Cole (ur. 1 lutego 1801 w Bolton, zm. 11 lutego 1848 w Catskill w stanie Nowy Jork) - amerykański malarz i poeta romantyczny pochodzenia angielskiego, założyciel Hudson River School, pejzażysta.
Sylvia Plath (ur. 27 października 1932 w Jamaica Plain k. Bostonu, zm. 11 lutego 1963 w Londynie) – amerykańska poetka, pisarka i eseistka, zaliczana do grona tzw. poetów wyklętych. Współcześnie znana m.in. dzięki na poły autobiograficznej powieści Szklany klosz. Jej poezja należy do nurtu poezji konfesyjnej. Sylvia Plath jest przy tym jedną z czołowych postaci kierunku w literaturze lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku, określanego mianem Konfesjonalistów (ang. Confessionalist).
Jestem pionowa
Lecz wolałabym być pozioma.
Nie jestem drzewem zakorzenionym w ziemi,
Ssącym minerały i macierzyńską milość,
Żeby każdego marca rozbłysnąć liściem,
Nie jestem też tak piękna jak kląb ogrodowy,
By wzbudzać okrzyk zachwytu wspaniałą barwą,
Nieświadoma, że wkrótce utracę swe płatki.
W porównaniu ze mną drzewo jest nieśmiertelne
A główka kwiatu bardziej godna podziwu.
Ja zaś pożądam długowieczności drzewa i śmiałości kwiatu.
Dzisiejszej nocy, w bladym świetle gwiazd,
Drzewa i kwiaty rozsiewają świeże zapachy.
Przechadzam się pośród nich, lecz mnie nie widzą.
Wyobrażam sobie, że kiedy śpię,
Jestem do nich bardzo podobna-
Myśli mi się mącą-
To położenie jest dla mnie naturalne,
Gdyż wtedy rozmawiam swobodnie z niebem,
A stanę się użyteczna, gdy położę się już na zawsze:
Wówczas drzewa choć raz mnie dotkną, a kwiaty znajdą dla mnie czas.
Lee J. Cobb; właściwie Leo Jacob (ur. 8 grudnia 1911 w Nowym Jorku, zm. 11 lutego 1976 w Los Angeles) − amerykański aktor, dwukrotnie nominowany do Oscara za role drugoplanowe w filmach: Na nabrzeżach (1954) oraz Bracia Karamazow (1958). Mnie ujął w szczególności wyrazistą kreacją w legendarnym obrazie Sidneya Lumeta Dwunastu gniewnych ludzi (1957). Ostatnią ważną rolę zagrał w głośnym horrorze Williama Friedkina Egzorcysta (1973).
Peter Bradford Benchley (ur. 8 maja 1940 w Nowym Jorku, zm. 11 lutego 2006 w Princeton) – amerykański pisarz i scenarzysta. Znany z bestsellerowej powieści Szczęki, na podstawie której powstał film o tym samym tytule wyreżyserowany przez Stevena Spielberga.
Whitney Elizabeth Houston (ur. 9 sierpnia 1963 w Newark, zm. 11 lutego 2012 w Beverly Hills) – amerykańska piosenkarka muzyki pop i R&B, aktorka, producentka filmowa, aranżerka, autorka piosenek i była modelka.
Według księgi rekordów Guinnessa była najczęściej nagradzaną artystką muzyczną w dziejach. Jej sukces otworzył drzwi innym czarnoskórym kobietom do sukcesu w filmach i muzyce pop. W latach 90. w Hollywood, wystąpiła w filmie Bodyguard, który odniósł duży sukces kasowy. Ścieżka dźwiękowa do tego filmu stała się najczęściej kupowanym soundtrackiem w dziejach, a singel I Will Always Love You znalazł się na 4. miejscu w zestawieniu najlepiej sprzedających się kobiecych singli w historii (na 3. w zestawieniu wokalistek – zaraz po My Heart Will Go On Céline Dion oraz Tik Tok Keshy), zajmując ostatecznie 16. miejsce na liście najlepiej sprzedających się singli na świecie w zestawieniu wszech czasów (rozszedł się w nakładzie ponad 12 mln egzemplarzy)
12 luty
Polska
Urodzili się:
Kazimierz Przerwa-Tetmajer (ur. 12 lutego 1865 w Ludźmierzu, zm. 18 stycznia 1940 r. w Warszawie) – polski poeta, nowelista, powieściopisarz, przedstawiciel Młodej Polski, brat przyrodni malarza Włodzimierza Tetmajera.
Kochałem ciebie... Zła dola nad nami
od pierwszej chwili twarz jawiła ciemną;
odszedłem — twemi pożegnany łzami
nad wszystkiem w świecie, tylko nie nade mną.
Odszedłem... Świat się cały nie zwalił
ani runęły pod nim rusztowania,
tylkom u progu twojego zostawił
całe pragnienie i miłość kochania.
Dorota Jolanta Segda (ur. 12 lutego 1966 w Krakowie) – polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, profesor sztuk teatralnych, wykładowca PWST im. L. Solskiego w Krakowie. Znana głównie z ról w serialach, np. Tajemnica Sagali. Gwiezdny Pirat czy Na dobre i na złe.
Jej osiągnięcia dubbingowe też są niczego sobie:
2004: Iniemamocni – jako Helen Parr/Elastyna/Pani Iniemamocna
2006: Auta – jako Sally Carrera
Saga Harry Potter jako Bellatrix Lestrange
2011: Auta 2 – jako Sally Carrera
Wydarzenia:
1999 – Premiera filmu historycznego Ogniem i mieczem w reżyserii Jerzego Hoffmana.
Przy tej okazji pragnę przypomnieć jedną z lepszych przeróbek, jakie przyszło mi oglądać... A co.
Świat
Urodzili się:
Thomas Campion (ur. 12 lutego 1567 r. w Londynie - zm. w 1 marca 1620 tamże) - angielski poeta, krytyk i muzyk.
Pierwsze poetyckie próby Campiona pojawiły się po łacinie. Miłość do reguł numerycznej wersyfikacji w klasycznych łacińskich poematach, przeniesiona została do angielskich poematów i pieśni, które tworzył. Zadebiutował w 1591 roku, kiedy jego pięć pieśni pojawiło się w nieautoryzowanym tomie Astrophel and Stella.
Jego utwory liryczne, do których często sam komponował muzykę, cechuje mistrzowskie opanowanie form wersyfikacyjnych.
W jej twarzy ogród się odkrywa
W jej twarzy ogród się odkrywa,
Gdzie obok lilii rosnę róże;
Rajski to sad, gdzie owoc bywa
Słodszy niż zdarza się w Naturze.
O wiśniach jednak próżno marzy
Każdy, kto sławi czar tej twarzy.
Dziwne to wiśnie: w ich czerwieni
Perły podwójnym lśnią szeregiem;
Lub też widzimy, zachwyceni,
Pęki róż napełnione śniegiem.
Książę, król nawet próżno marzy
O wiśniach z sadu owej twarzy.
Strzegę ich bowiem dwa anioły
I, zbrojne w łuki brwi napięte,
Los wróżę temu niewesoły,
Kto śni, że uszczknie wiśnie święte,
Kto o ich smaku próżno marzy,
Wpatrzony w cudny sad jej twarzy.
Przełożył
Stanisław Barańczak
Christina Ricci (ur. 12 lutego 1980 w Santa Monica, Kalifornia) – amerykańska aktorka filmowa.
Zadebiutowała na wielkim ekranie w wieku zaledwie dziesięciu lat u boku Cher, Winony Ryder i Boba Hoskinsa w filmie Syreny. Prawdziwą popularność przyniosła jej już druga poważna rola: Wednesday Addams w kinowej wersji Rodziny Addamsów (1991). Kolejne filmy, takie jak Kacper, Rodzina Addamsów 2 czy Mali żołnierze, ugruntowały jej pozycję jednej z najpopularniejszych aktorek dziecięcych Hollywood.
Osobiście polecam dramat psychologiczny z jej udziałem, czyli Życie.po.Życiu (After.Life, 2009).
13 luty
Polska
Wydarzenia:
1834 – Adam Mickiewicz zakończył pracę nad Panem Tadeuszem.
Świat
Urodził się Peter Brian Gabriel (ur. 13 lutego 1950 w Chobham) – brytyjski muzyk progresywnego rocka i ambitnego popu, a także wokalista, pianista i producent działający na scenie muzycznej od 1967. Jest współzałożycielem i współtwórcą grupy Genesis, po odejściu z której poświęcił się karierze solowej. Największym sukcesem komercyjnym był jego piąty solowy album So, który wybił się na szczyty list przebojów takimi piosenkami jak „Sledgehammer”, „In your Eyes” czy duetem z Kate Bush „Don't Give Up”. Napisał również muzykę do filmów, m.in. Ptasiek (reż. Alan Parker), Ostatnie kuszenie Chrystusa i Gangi Nowego Jorku (reż. Martin Scorsese).
Wydarzenia:
1970 – Grupa Black Sabbath wydała swój debiutancki album Black Sabbath. Taka finezja w wymyślaniu nazwy... :)
14 luty
Polska
Urodzili się:
Józef Bohdan Zaleski (ur. 14 lutego 1802 w Bohatyrce, gubernia kijowska, zm. 31 marca 1886 w Villepreux) – polski poeta okresu romantyzmu. Wraz z Antonim Malczewskim i Sewerynem Goszczyńskim zaliczany jest do "szkoły ukraińskiej" polskiego romantyzmu.
Zaleski był jednym z pierwszych polskich poetów romantycznych. Twórczość Zaleskiego, oprócz charakterystycznych dla romantyzmu motywów "wieszcza", profetyzmu oraz tematyki ludowej, wprowadziła oryginalny ton poezji parakletejskiej. W jego utworach można wyróżnić słowa-klucze, takie jak: "słowik", "rusałka", czy "step".
Duch od stepu
fragment VIII
Wiekuiste tchnienie Boże,
Wiatr stepowy lekki, suchy,
Wnet podściela się jak łoże,
Wkoło ramion wzdyma puchy,
W ciepłe tuli mię pieluchy;
I kołysze - już kołysze -
Na mogiły, na komysze.
Widzę z dala Czarne Morze,
Jak podrzeżnia w blasku zorze...
Cuda widzę - cuda słyszę! -
Blask i rozdźwięk biją z łuny,
Guślar-gęślarz złotostruny,
Bojan ku mnie pieśń podzwania.
Pieśń ojcowską powitania!...
Święć się gęśli Bojanowa!
Czarnoksięskie myśli - słowa
Rościekają się po drzewie;
Rosą świecą się w powiewie;
Przemigają górą - dołem -
W mgnieniu oka zwierzem - ptakiem -
Siwym orłem, to sokołem,
Szarym wilkiem, to sumakiem...
Święć się pieśni starosławna!
Stoi zgasły wiek na jawie...
Wodze, jako z dawien - dawna -
W swej olbrzymiej tam postawie,
Grzmią w zbroice przez manowce,
Na Pieczyngi - czy Połówce?
Ciszej - milej - pieśń podzwania...
Słowo - słowo - pożegnania,
Chleb duchowy ku podróży!
Błogosławi coś - czy wróży?
Blask i rozdźwięk już się słania...
Wielki Ojcze - głośniej - dłużej.
Blask i rozdźwięk dalej pierzcha,
Guślar-gęślarz w mgle zamierzcha...
Roman Kłosowski (ur. 14 lutego 1929 w Białej Podlaskiej) – polski aktor filmowy i teatralny. Znany z ról komediowych w filmach Ewa chce spać, czy znakomitej Hydrozagadce, a także z serialu Czterdziestolatek.
Anna German, od 1972 r. Anna Wiktoria German-Tucholska (ur. 14 lutego 1936 w Urgenczu, Uzbecka SRR (ZSRR), zm. 25/26 sierpnia 1982 w Warszawie) – polska piosenkarka i kompozytorka, aktorka, z wykształcenia geolog. Śpiewała w siedmiu językach: po polsku oraz rosyjsku, a także w języku niemieckim, włoskim, hiszpańskim, angielskim oraz łacińskim.
Laureatka festiwali m.in. w Monte Carlo, Wiesbaden, Bratysławie, San Remo, Neapolu, Viareggio, Cannes, Ostendzie, Sopocie, Opolu, Kołobrzegu, Zielonej Górze. Dwukrotnie uznana za najpopularniejszą polską piosenkarkę wśród Polonii amerykańskiej (1966, 1969). Zdobywczyni złotej płyty za longplay Człowieczy los nagrany w 1970 roku.
Występowała w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Australii, Francji, Portugalii, Włoszech, na Węgrzech, w Mongolii, NRD, RFN, CSRS oraz ZSRR. Wydała płyty w języku polskim, rosyjskim i włoskim. A ostatnio nakręcono o niej film. Wróć, serial. W sumie... nie oglądałem, przyznaję się.
Piotr Szczepanik (ur. 14 lutego 1942 w Lublinie) – polski piosenkarz, aktor i gitarzysta.
Studiował historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i tam rozpoczął działalność artystyczną w kabarecie „Czart” i teatrze Akademii Medycznej „Dren 59”. Debiutował w 1963 na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. Znany z takich przebojów jak Żółte Kalendarze (autor tekstu: Jerzy Miller), Kochać, Goniąc kormorany (autorem obu tekstów jest Andrzej Tylczyński), Puste koperty, Zabawa podmiejska, Nigdy więcej i innych.
Zmarł Jerzy Turek (ur. 17 stycznia 1934 w Tchórzowej, zm. 14 lutego 2010 w Warszawie) – polski aktor teatralny i filmowy.
W latach sześćdziesiątych występował w filmach Stanisława Barei, a także w serialu Czterej pancerni i pies. W latach siedemdziesiątych zagrał role komediowe w filmach Nie lubię poniedziałku i Nie ma mocnych, w 1980 w filmie Miś wcielił się w postać trenera II klasy w klubie sportowym "Tęcza" – Wacława Jarząbka. Od 1998 grał rolę listonosza Józefa Garlińskiego w serialu Złotopolscy.
Treblinki... ćwierćcalowe! |
Świat
Urodził się Tim Buckley, właściwie Timothy Charles Buckley III (ur. 14 lutego 1947 w Waszyngtonie, USA – zm. 29 czerwca 1975 w Santa Monica) – amerykański muzyk, wokalista, autor tekstów, producent muzyczny.
Był jedną z czołowych postaci muzyki lat 60. i 70. XX wieku. Potrafił przełamać ograniczenia stylistyczne i wprowadzić do swojej muzyki elementy jazzu, rocka i rhythm and bluesa oraz eksperymentować z formami muzycznymi. Zmarł przedwcześnie wskutek reakcji toksycznej po zażyciu bezwiednie heroiny podanej mu jako pijanemu przez inną osobę.
Wydarzenia:
Dobra, myślicie pewnie że napiszę o Walentynkach... a nie. Walentynki, srynki. Inni to mają "święta"!
Trifon Zarezan (właśc. Dzień Świętego Tryfona) – święto wina, obchodzone w Bułgarii i lokalnie w innych państwach bałkańskich (m.in. w Serbii), mające prawdopodobnie swój początek w kulcie Dionizosa. Nazwa święta pochodzi od imienia chrześcijańskiego świętego – Tryfona. Obchodzone jest 1 lutego według kalendarza juliańskiego, czyli 14 lutego według kalendarza gregoriańskiego. Ze względu na drugą datę jest współcześnie często traktowane w Bułgarii jako rodzima alternatywa dla Walentynek.
W okolicach Russe, Razgradu, Tyrnowa, Plewen i Wraca obchody Trifon Zarezan mają swój lokalny, specyficzny kształt. Wybierany jest tam „Car Winnic”, którym jest zamożny właściciel winnicy. Jeżeli nastąpi urodzaj podczas jego panowania, zostaje on wybrany ponownie na Cara w latach następnych. „Car” jest najważniejszą osobą podczas święta, do niego należy obowiązek podcinania i sławienia winorośli, a z winnic do wsi mężczyźni niosą go na swoich ramionach i chodzą po domach, gdzie każdy gospodarz częstuje ich winem. Święto kończy się wspólną biesiadą w domu „Cara”.
Czyli jak w akademiku robiliśmy Winotynki tego dnia i upijaliśmy się winem, świętowaliśmy Trifon Zarezan! Ale fajnie!
15 luty
Polska
Urodzili się:
Piotr Pręgowski (ur. 15 lutego 1954 w Warszawie) – polski aktor.
W 1979 roku ukończył PWST w Warszawie. 16 listopada 1984 roku zadebiutował na deskach Operetki Warszawskiej w musicalu Boso, ale w ostrogach. W latach 1995–2002 prowadził Od ucha do ucha w programie Disco Relax. Na fali popularności serialu Ranczo był pomysłodawcą utworzenia Festiwalu Piosenki Ranczerskiej Wilkowyjce.
Adam Marcin Sztaba (ur. 15 lutego 1975 w Koszalinie) – polski kompozytor, pianista, aranżer, dyrygent i producent muzyczny, a także osobowość telewizyjna. Ukończył Liceum Muzyczne w Koszalinie, a potem Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie na wydziale kompozycji.
Sztaba współpracował m.in. z takimi wykonawcami i grupami muzycznymi jak: Edyta Górniak, Ewa Małas-Godlewska, Lutricia McNeal, Kayah, Maryla Rodowicz, Natalia Kukulska, Reni Jusis, Kasia Kowalska,Halina Frąckowiak, Michael Bolton, Grzegorz Turnau, Seweryn Krajewski, Krzysztof Krawczyk, Piotr Cugowski, Perfect, Grupa MoCarta.
Zmarli:
Józef Szymanowski herbu Ślepowron, krypt.: J. S., (ur. 19 lutego 1748 w Kaskach, województwo rawskie, zm. 15 lutego 1801 w Warszawie) – poeta i krytyk literacki polskiego oświecenia, tłumacz, prawnik, szambelan królewski i poseł na sejm roku 1778.
Autor Listów o guście, najobszerniejszego polskiego programu poezji rokokowej. Był także autorem kilkudziesięciu wierszy, głównie niepublikowanych i krążących w rękopisach oraz 2 przekładów (z Monteskiusza i Voltaire'a).
Już nie usłyszysz mego
Już nie usłyszysz mego westchnienia,
Choć ciągłym czuciem w sercu zostanie;
Wszystko się w tobie dla mnie odmienia;
Za cóż nie takie moje kochanie?
Już ani czułe ręki ściśnięcie,
Ani wzajemne oczu spotkanie
Nie wprawia ciebie w słodkie zajęcie;
Za cóż nie takim moje kochanie?
Kiedy odchodzisz, jam tylko tkliwa,
I dla mnie samej przykre rozstanie;
Ciebie zabawka inna porywa;
Za cóż nie takim moje kochanie?
Nudne dla ciebie moje zapały,
Chciałbyś obrony w mojej odmianie;
Przy kroć, żeś tylko sam jest niestały;
Za cóż nie takim moje kochanie?
Już nie usłyszysz mego westchnienia;
Niechaj z mym szczęściem życie ustanie;
W ten czas cię późne strapią wspomnienia:
Dla mnież to było takie kochanie?
Karin Stanek (ur. 18 sierpnia 1943 lub 1946 w Bytomiu, zm. 15 lutego 2011 w Wolfenbüttel) – polska piosenkarka bigbitowa, wokalistka zespołu Czerwono-Czarni, ceniona za energię i wyrazistość sceniczną, określana jako jeden z symboli bigbitu. W latach 60. należała do najpopularniejszych polskich piosenkarek, lansując przeboje „Malowana lala”, „Chłopiec z gitarą” i „Jedziemy autostopem”. W latach 70. wyemigrowała z Polski do Niemiec, by rozpocząć działalność na tamtejszym rynku muzycznym. Do końca swego życia przebywała w Niemczech, gdzie zmarła na skutek komplikacji chorobowych.
Wydarzenia:
1833 – We Lwowie odbyła się premiera komedii Śluby panieńskie Aleksandra Fredry.
Świat
Urodziła się Jane Seymour, właśc. Joyce Penelope Wilhelmina Frankenberg (ur. 15 lutego 1951 na przedmieściu Londynu (Hayes, Hillingdon) - brytyjska aktorka.
Joyce Frankenberg marzyła o karierze baletnicy (debiutowała jako 13-latka), jednak kontuzja kolana przekreśliła plany, postanowiła więc spróbować aktorstwa. W tym celu wymyśliła sobie pseudonim "Jane Seymour". Ma na koncie ponad 60 ról (na ekranie od 1969). Czterokrotnie zamężna (m.in. z Michaelem Attenborough, synem Richarda). Obecny mąż, James Keach, wspólnie z żoną, reżyserował i produkował filmy, w których zagrała (m.in. "The New Swiss Family Robinson", "A Memory In My Heart" czy popularny serial "Dr Quinn").
Zmarł Nat "King" Cole, właśc. Nathaniel Adams Coles (ur. 17 marca 1919 w Montgomery, zm. 15 lutego 1965 w Santa Monica) – amerykański pianista jazzowy i piosenkarz. W 2000 został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame.
Urodził się w Stanach Zjednoczonych w Montgomery (Alabama) najprawdopodobniej 17 marca 1919, aczkolwiek jako data jego urodzin podawany jest też rok 1915 lub 1917. Ten amerykański czarnoskóry muzyk jazzowy, obdarzony ciepłym głosem o pięknej barwie i głębi, rozpoczął karierę jako pianista, później jednak wsławił się balladami.
Wydarzenia:
1867 – W Wiedniu odbyło się premierowe chóralne wykonanie walca Nad pięknym modrym Dunajem Johanna Straussa (syna).
1950 – Premiera filmu animowanego Kopciuszek.
***
I tym bajkowym akcentem oraz bajecznie aksamitnym głosem Nata Kinga Cole'a kończę dzisiejsze KaKu. A kto dotarł do tego miejsca i znalazł coś nieprzyzwoitego wyżej, neich pochwali się w komentarzu! :D
Pozdrawiam.
Pa!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz