Ależ ruch się mi zrobił na blogu... będzie hat-trick: trzy posty w trzy dni. :) Dzisiaj KaKu, wczoraj Osiemnastka a jutro... limeryk jakiś malutki. No, no... jak było cicho to było cicho, ale jak się już zaczęło, to leci hurtowo.
Ale nie narzekam. Cieszę się, że wracam z KaKu. Tym bardziej, że podczas KultiralnoKalendariumowej nieobecności ominęły nas m.in. urodziny Elvisa... ale cóż, następnym razem nie omieszkam wam o nich przypomnieć! Obiecuję.
(nie wierz nigdy poecie, dobreee...)
Przechodzimy do pierwszego KaKu w roku 2015!
***
19 stycznia
Polska
Urodził się Jerzy Kawalerowicz (ur. 19 stycznia 1922 w Gwoźdźcu koło Kołomyi, zm. 27 grudnia 2007 w Warszawie) – polski reżyser i scenarzysta ormiańskiego pochodzenia, dzięki któremu mogliśmy podziwiać takie filmy jak m.in. Faraon (1966) czy Quo vadis (2001).
Świat
Urodzili się:
Edgar Allan Poe (ur. 19 stycznia 1809 w Bostonie, w stanie Massachusetts, zm. 7 października 1849 w Baltimore, w stanie Maryland) – amerykański poeta, nowelista, krytyk literacki i redaktor. Przedstawiciel romantyzmu w literaturze amerykańskiej. W jego twórczości dominowały wątki fantastyki i horroru. Zapoczątkował gatunek noweli kryminalnej (Zabójstwo przy Rue Morgue, Złoty żuk).
Poniżej przedstawiam wam Kruka, o którym będzie jeszcze mowa w dalszej części KaKu, ale już w kontekście filmowym.
Poe Edgar Allan - Kruk (tłum.S.Barańczak) (fragmenty)
Pchnąłem okno. I z łopotem skrzydeł, z czarnych piór furkotem
Wdarł się przez nie szumnym lotem kruk, ptak święty w dawnych dniach.
Musiał znać swą przeszłość – zatem, jakby gardził ludzkim światem,
Z wielkopańskim majestatem zasiadł w ciszy tuż przy drzwiach,
Na Atenie marmurowej tkwiącej w niszy tuż przy drzwiach:
Siadł, a mnie ogarnął strach.
Lecz przemogłem trwogi władzę: komizm jakiś był w powadze
Ptaka-starca, odzianego w zdartych piór żałobny łach.
"A to z waści kawał mruka!" – rzekłem kpiąco. – "Do kaduka, Tak wyleniałego kruka nie ma i na piekieł dnach! Zdradź mi, jakie nosisz imię na Hadesu mrocznych dnach?"
Kruk zakrakał: "Kres i krach".
Osłupiałem; czy to wszystko sen? jak mogło się ptaszysko
Tak odezwać, jak orator, co na wylot zna swój fach?
Choć w tym sensu było mało, przecież słusznie się zdawało
Rzeczą całkiem niebywałą, że ptak, siedząc przy mych drzwiach,
Na popiersiu marmurowym, bielejącym tuż przy drzwiach,
Kracze schryple: "Kres i krach".
Janis Lyn Joplin (ur. 19 stycznia 1943 w Port Arthur, zm. 4 października 1970 w Los Angeles) – amerykańska piosenkarka rockowa, soulowa i bluesowa, autorka tekstów, najczęściej wiązana z szeroko pojętym stylem psychodelicznego rocka (hipisowski rock) i blues rocka.
Zdobyła popularność pod koniec lat sześćdziesiątych XX wieku jako wokalistka zespołu Big Brother & the Holding Company. Choć kariera artystyczna piosenkarki trwała zaledwie kilka lat, przeszła ona do legendy gatunku i ciągle uznawana jest za jedną z najbardziej wpływowych postaci współczesnej kultury masowej. Joplin karierę rozpoczęła w 1962 występami w klubach. W 2004 magazyn Rolling Stone umieścił Joplin na 46. miejscu w rankingu 100 Największych Artystów Wszech Czasów.
Lena Philipsson, znana także jako Lena Ph, właśc. Maria Magdalena Filipsson (ur. 19 stycznia 1966 w Vetlandzie) – szwedzka piosenkarka, autorka tekstów piosenek i prowadząca programów telewizyjnych, reprezentantka Szwecji podczas 49. Konkursie Piosenki Eurowizji w 2004.
Nie dajcie się zmylić tą Eurowizją... Pani Lena to naprawdę kawał niezłego talentu! Tylko posłuchajcie... piosenka (właściwie jej cover), którą znam od lat i do której wracam czasami. :)
Zmarli:
William Congreve (ur. 24 stycznia 1670 w Bardsey koło Leeds, zm. 19 stycznia 1729 w Londynie) – angielski dramatopisarz i poeta.
Dzieciństwo i młodość spędził w Irlandii. Studiował prawo w londyńskim korporacji Middle Temple. Porzucił je, gdy jego pierwsza komedia – The Old Bachelor (Stary kawaler) – została w 1693 wystawiona w teatrze Drury Lane.
Zmarł w wyniku obrażeń odniesionych przy wywróceniu się karety w drodze na kurację do Bath. Uwierzcie - 10 mniej naprawdę ratuje życie!
Został pochowany w Opactwie Westminsterskim.
Pobożna Celinda
Celinda chroni się w kaplicy,
Ledwie ją pocznę bałamucić;
Lecz łzy się leją z nieszczęśnicy
Na myśl, że mógłbym ją porzucić.
Gdzież wyjście? Są aż dwa (w postaci
Alternatywy rzecz uchwycę):
Niech mnie w anioła przekabaci,
Albo ja zrobię z niej grzesznicę.
tłum. Stanisław Barańczak
20 stycznia
Polska
Janusz Przymanowski (ur. 20 stycznia 1922 w Warszawie, zm. 4 lipca 1998 tamże) – polski pisarz, poeta i dziennikarz, scenarzysta, tłumacz literatury rosyjskiej, pułkownik Wojska Polskiego
Napisał książkę "Czterej pancerni i pies" – pierwowzór kultowego serialu telewizyjnego pod tym samym tytułem. jest autorem scenariusza do serialu, a także sam w nim wystąpił - jako fotograf w odc.21 pt. "Dom"
Świat
Urodzili się:
David Keith Lynch (ur. 20 stycznia 1946 w Missoula w stanie Montana) – amerykański reżyser, producent i scenarzysta filmowy oraz muzyk.
Wyreżyserował takie filmy jak Blue Velvet czy Zagubiona Autostrada, a także serial Miasteczko Twin Peaks.
Lorenzo Lamas, właściwie Lorenzo Lamas y de Santos (ur. 20 stycznia 1958 roku w Santa Monica w stanie Kalifornia) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny, okazjonalnie producent oraz reżyser. W Polsce znany chyba najbardziej z serialu Renegat. No i miał... hmm... zaszczyt wystąpić w Modzie na sukces. Nie wiem, czy jego postać nadal żyje.
He was a cop... ta czołówka jest chyba znana wszystkim! |
Zmarli:
John Ruskin (ur. 8 lutego 1819 w Londynie, zm. 20 stycznia 1900 w Brantwood) był angielskim pisarzem, poetą i artystą, jednak najbardziej znany jest jako krytyk sztuki i krytyk społeczny. Jego książka Współcześni malarze (Modern Painters) przyczyniła się do popularności malarza Williama Turnera i ruchu prerafaelitów.
Jest rzeczą całkiem niemożebną, żeby serce męskie, prawe i szlachetne, mogło w ogóle kochać kobietę, nie powierzając się całkowicie jej pieczy lub wyłamując się choć trochę spod słodkiej reguły jej wdzięcznego panowania.
Audrey Hepburn (ur. 4 maja 1929 w Ixelles, zm. 20 stycznia 1993 w Tolochenaz) − brytyjska aktorka, modelka i działaczka humanitarna. Pani cudowna, piękna i utalentowana... dlaczego teraz na świeczniku jest kontrowersja, a nie piękno?
Czarowała w roku 1953 w filmie Rzymskie wakacje jako Księżniczka Anna (gdzie zagrała wraz z Gregorym Peckiem) no i oczywiście w doskonałym dziele z roku 1961 - Śniadanie u Tiffany'ego (Breakfast at Tiffany's) jako Holly Golightly.
Jestem oooczarowany... ale któż by nie był? |
Wydarzenia:
1964r. – Grupa The Beatles wydała swój pierwszy amerykański album Meet The Beatles! na którym znalazły się m.in. utwory I Want to Hold Your Hand i All My Loving.
21 stycznia
Polska
Urodzili się:
Alfred Szklarski (ur. 21 stycznia 1912 w Chicago, zm. 9 kwietnia 1992 w Katowicach) – pisarz literatury młodzieżowej. Publikował także pod pseudonimami Alfred Bronowski, Fred Garland, Aleksander Gruda, Alfred Murawski (w czasie okupacji).
Był współautorem (razem z żoną Krystyną Szklarską) trylogii indiańskiej Złoto Gór Czarnych oraz autorem wielotomowego cyklu o przygodach Tomka Wilmowskiego (m.in. Tomek na tropach Yeti oraz Tomek w grobowcach faraonów)
Bogusław Mec (ur. 21 stycznia 1947 w Tomaszowie Mazowieckim, zm. 11 marca 2012 w Zgierzu) – polski piosenkarz, artysta plastyk i kompozytor.
Niech za mnie mówi sam Pan Bogusław w jednym ze swoich utworów:
Zmarli:
Stanisław Młodożeniec (ur. 31 stycznia 1895 w Dobrocicach, zm. 21 stycznia 1959 w Warszawie) – poeta, współtwórca futuryzmu, ojciec Jana Młodożeńca.
Po śmierci Młodożeńca Tomasz Burek ogłosił "Utwory poetyckie" (1973) obejmujące niemal w całości jego dorobek liryczny. W 1976 roku ukazały się "Opowiadania", które z pierwodruków prasowych zebrał, opracował i komentarzem opatrzył Wincenty Burek. Ocalała spuścizna literacka Stanisława Młodożeńca znajduje się w zbiorach Muzeum Literatury w Sandomierzu. Po drugiej wojnie światowej jedna z ulic Sandomierza została nazwana jego imieniem.
Lato
pstro, pstrawo.. pstrokato...
lato...
białe - czerwone - zielone
szale - falbany falują, szaleją
w alejach..
upał opala owale
i smaży dekoltaże,
gdzie zerka lalkowaty lowelas
w lakierkach...
kokota łasi łażącego kota..
wszystko odziane mniej - niż cieniej
od cienia ucieka -
spieka...
więc w barze
bombardując bufeciarzy
panowie piją pieniące się piwo
w rozgwarze
za kufem kuf, za kuflem kuf -
UF - jak ciężko
"skandal" skanduje litera po literze
wylizany literat oblewając likierem no -
tatki w notesie...
Kreski i futureski 1921
Irena Jarocka (ur. 18 sierpnia 1946 w Srebrnej Górze, zm. 21 stycznia 2012 w Warszawie) – polska piosenkarka i aktorka.
W Polsce współpracowała m.in. z zespołami Polanie, Czerwone Gitary i Budka Suflera. Koncertowała w kraju i za granicą, w RFN, NRD, Czechosłowacji, Bułgarii, Szwajcarii, we Włoszech, Portugalii, Luksemburgu, Australii, we Francji oraz w ośrodkach polonijnych USA i Kanady.
Wydarzenia:
2001r. – Premiera filmu Sezon na leszcza w reżyserii Bogusława Lindy. Chyba ostatnia z dobrych polskich komedii, powstała przed erą paskudnych, tfu, polskich komedii romantycznych. No bo... co to, k***a, jest body?!
Świat
Urodzili się:
Christian Dior (ur. 21 stycznia 1905 w Granville w Normandii, zm. 24 października 1957 w Montecatini) - francuski projektant, założyciel domu mody. A co mi tam, i w kulturze masowej zaistniał, więc zrobię mu ten zaszczyt i go ujmę w KaKu. ;)
Telly Savalas, właśc. Aristotelis Savalas (ur. 21 stycznia 1922 w Garden City, zm. 22 stycznia 1994 w Universal City) – amerykański aktor filmowy pochodzenia greckiego; znany z roli porucznika Kojaka w popularnym serialu telewizyjnym z lat 70. Nominowany do nagrody Oscara za drugoplanową rolę w filmie Ptasznik z Alcatraz (1962; reż. John Frankenheimer).
Mamy policjantów z lizakami, ale niestety detektywa z lizakiem już nie... |
22 stycznia
Polska
Urodzili się:
Bolesław Leśmian, dawniej Bolesław Lesman (ur. 22 stycznia 1877 w Warszawie, zm. 5 listopada 1937 tamże) – polski poeta pochodzenia żydowskiego, tworzący w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Stryjeczny brat innego polskiego poety, Jana Brzechwy i siostrzeniec poety Antoniego Langego, któremu zawdzięcza spolszczoną formę swojego nazwiska (inne źródła podają Franca Fiszera).
O Panu Leśmianie już pisałem, dzisiaj nie będzie jego wiersza... Sami poszukajcie! :)
Krzysztof Kamil Baczyński (ps. Jan Bugaj, Emil, Jan Krzyski, Krzysztof, Piotr Smugosz, Krzysztof Zieliński, Krzyś; ur. 22 stycznia 1921 w Warszawie, zm. 4 sierpnia 1944 tamże) – polski poeta czasu wojny, podchorąży, żołnierz Armii Krajowej, podharcmistrz Szarych Szeregów, jeden z przedstawicieli pokolenia Kolumbów, w czasie okupacji związany z pismem „Płomienie” oraz miesięcznikiem „Droga”. Zginął w czasie powstania warszawskiego jako żołnierz batalionu „Parasol” Armii Krajowej.
Wiatr
Wiatr bluzga, jak krew się sączy,
na oczy - ciemności płachta,
w nim omackiem błądząc
czuję miękki opór pnączy.
A to są ciała chyba, chyba groby,
chłodne jak wody pręty,
to są ramiona trwogi
ludziom zmarłym odcięte.
Wiatr niesie piachu żagiel,
nasmuża się na nas cienko -
- to woda, może wydmy nagie?
ledwo nad wierzchem ręką
znak pożegnania odfrunie,
nowe piasków sklepienie
wiatr wzdyma w ciemnej łunie,
toniemy, pożarci przez ziemię,
gdzie sami jesteśmy dnem.
Będziemyż sobie jak posąg
wydarty pokrywom wieków?
Znajdziemyż kruszyny włosów
z tych czasów na skroni zostałe?
Wołam cię, obcy człowieku,
co kości odkopiesz białe:
Kiedy wystygną już boje,
szkielet mój będzie miał w ręku
sztandar ojczyzny mojej.
18 IV 43r.
Śpiew z pożogi, 1947
Bogusław Kierc (ur. 22 stycznia 1943 w Bielsku-Białej) – polski poeta, krytyk literacki, aktor, reżyser, pedagog.
Debiutował jako poeta w 1961 r. na łamach prasy. Jako aktor związany jest Wrocławskim Teatrem Współczesnym w latach 1967-1973, 1976-1984 i od 2000 roku , jako reżyser – z Teatrem Banialuka w Bielsku-Białej.W latach 1990-1992 był dyrektorem artystycznym Teatru Współczesnego w Szczecinie.W Szczecinie wyreżyserował kilka sztuk m.in. "Żona Lota" Szymborskiej,"Figle Kobiet" Szekspira ,"Klątwa" Wyspiańskiego oraz "Wzniosły upadek Anioła" według Przybosia
Ty
Śmigasz w niebie? – W powiewie.
Ukrywasz się jak n i e w i e m.
Czekaj! Skryję się z Tobą,
moja Druga Osobo.
Pryskasz? W morzu migocesz.
Jesteś Blaskiem, czy chłopcem?
Czemu smagasz po oczach
żrącą rózgą warkocza?
Zmarli:
Stanisław Staszewski (ur. 18 grudnia 1925 w Pabianicach, zm. 22 stycznia 1973 w Paryżu) – polski poeta i bard, syn Kazimierza, krajoznawcy, ojciec Kazika Staszewskiego, mąż Krystyny. Autor piosenek, m.in. Celiny i Baranka, znanych z interpretacji Kultu i Jacka Kaczmarskiego.
Świat
Urodzili się:
Robert Ervin Howard (ur. 22 stycznia 1906 w Peaster, zm. 11 czerwca 1936 w Cross Plains) – amerykański pisarz fantasy, horrorów oraz opowiadań bokserskich i historyczno-przygodowych, publikowanych głównie w magazynie Weird Tales, w którym był jednym z najpopularniejszych autorów. Jego twórczość miała wielki wpływ na pisarzy podgatunku miecza i magii oraz heroic fantasy. Znany głównie jako twórca postaci Conana Barbarzyńcy.
Zmarli:
Telly Savalas - tak, tak... Pan Kojak zmarł dzień po swoich urodzinach.
Heath Andrew Ledger (ur. 4 kwietnia 1979 w Perth, zm. 22 stycznia 2008 w Nowym Jorku) – aktor australijski, znany z głównej roli w filmie Tajemnica Brokeback Mountain, pośmiertny laureat Oscara za drugoplanową rolę Jokera w filmie Mroczny rycerz.
Wydarzenia:
1953r. – Na Broadwayu odbyła się premiera dramatu Czarownice z Salem Arthura Millera. Tak, tak... potem był jeszcze taki film.
23 stycznia
Polska
Urodzili się:
Konstanty Ildefons Gałczyński, pseud. Karakuliambro (ur. 23 stycznia 1905 w Warszawie, zm. 6 grudnia 1953 w Warszawie) – polski poeta... no kurde, wiecie, że jest jednym z moich ulubionych, bo już jego sylwetkę przybliżałem. No to dzisiaj tylko wiersz... wiersz, który siedzi mi w głowie tym obrazem poety na waleniu... nie, to nie zabrzmiało dobrze. Niemniej, przeczytajcie.
Wjazd na wielorybie
Natalii Wodospad szyb. Huragan braw. Gap przy każdej szybie.
Od piątej rano gapili się na czczo.
I nagle piąta pięć! I ryk. I tak się zaczął
mój tryumfalny wjazd na wielorybie.
Światła były dziwaczne. Trudno by orzec, dzień czy
noc; a wiatr? wiatr, ten był szary i chyży.
Więc widząc, co się święci, poetyzujący młodzieńcy
zakrzyknęli chórem: - Teraz nareszcie będziemy się mogli wyżyć!
Zwłaszcza że w jednym ręku trzymałem katedrę Notre-Dame ze złota,
a w drugim wielką zieloną gęś, umiłowaną córę moją
i kiedym sunął szpalerem, słyszałem, co myśli hołota.
- Oto nadciąga jak wiatr arcyapostoł cywilizacji «Przekroju»,
z katedrą i gęsią, organista i pyrotechnik,
rozdarowujący się jak brzoskwinie Tycjanowskiej Lawinii,
zaklęty w capa przez miłość, wyklęty przez «Tygodnik Powszechny»
Bacchus demokracji powracający z Indii.
Dorożkarze przed oberżami śpiewali Neptuna chwałę
hymnem akatystycznym, lecz gdy zrobiło się ciemniej,
chcieli uciekać do domu. Stop. Bo dorożki zaczarowałem,
a wszystkie płaczące Izoldy miały kolczyki ode mnie.
Inteligenci tymczasem wertowali słowniki Larussa,
żeby pojąć, co to wszystko znaczy, czy to nie jest przypadkiem kino
tym bardziej że nade mną bizantyjsko płynęła moja muza,
kobieta z oczyma Natalii, która jest nie zweryfikoną boginią.
W niebie zaczynała się groza. Notabene była niedziela,
innymi słowy, czerwone niebo i purpurowy rynek.
Na rynku koło południa wręczono mi order Breuglhela
pod dźwięki stu tysięcy z papugami katarynek,
które ustawione wzdłuż trasy, kręcone wprawnymi dłońmi,
grzmiały, można powiedzieć, jak jedna cudowna trąba.
I znieruchomiało miasto. z ludźmi. Z kwiatami. I z końmi.
Tulipany frunęły do nieba, a gwiazdy wytrysły na klombach.
(oczywiście)
Deszcz wtedy zaczął płakać jak turkusowa dziewczyna
zgwałcona dość podstępnie przez bardzo sprośne monstrum,
więc zsiadłem z wieloryba i rzekłem do muzy: - Jedyna,
widzisz most? - Rzekła : - Widzę. - I poszliśmy razem do mostu.
Na moście wiatr włosy jej owiał. Księżyc rzęsy wydłużył srebrne.
Nogi przen1ienił w promienie, a w światło całą biedę,
Liczyliśmy struny na palcach: raz, dwa, trzy, cztery,
Jak gitara - miała siedem.
Konstanty Ildefons Gałczyński
1947
Ewa Małas-Godlewska (ur. 23 stycznia 1957) – polska śpiewaczka operowa, sopran liryczno-koloraturowy. Wspominałem o niej przy okazji Jose Cury, ale teraz jej należy się osobny wpisik.
Ukończyła Wydział Wokalno-Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej we Wrocławiu w klasie prof. Danuty Paziukówny. Brała udział w wielu konkursach wokalnych (Tuluza, Verviers). Na początku kariery występowała w Warszawskiej Operze Kameralnej, gdzie śpiewała partie Noriny w Don Pasquale Donizettiego i Rozyny w Cyruliku sewilskim Rossiniego.
Jej głos, zmiksowany z głosem amerykańskiego kontratenora Dereka Lee Ragina, został wykorzystany w filmie Gérarda Corbiau Farinelli: ostatni kastrat.
Świat
Zmarli:
Edvard Munch (ur. 12 grudnia 1863 w Løten, zm. 23 stycznia 1944 w Aker, ob. część Oslo) – norweski malarz i grafik.
Edvard Munch był pod wieloma względami artystą-nowatorem, zwłaszcza w dziedzinie grafiki, której technikę znacznie rozwinął. Jako pierwszy zastosował na szeroką skalę grafikę barwną.
Jego Krzyk już pokazywałem, więc dzisiaj nie będzie nic z Muncha, ponieważ...
Salvador Dalí, właśc. Salvador Domènec Felip Jacint Dalí i Domènech, marquès de Dalí de Púbol (ur. 11 maja 1904 w Figueres, zm. 23 stycznia 1989 tamże) – kataloński malarz, jeden z najbardziej znanych surrealistów.
Jest jednym z bardziej rozpoznawalnych artystów XX wieku. Postrzegany bywał jako skrajny ekscentryk, wymyślił własną metodę „paranoiczno-krytyczną”.
Czas...spływa. |
Wydarzenia:
1983r. – Stacja NBC wyemitowała premierowy odcinek serialu sensacyjnego Drużyna A.
Kto był waszym ulubieńcem? |
24 stycznia
Polska
Zmarła Krystyna Zofia Feldman (ur. 1 marca 1916 we Lwowie, zm. 24 stycznia 2007 w Poznaniu) – polska aktorka, znana głównie z wyrazistych ról epizodycznych.
Szerokiej publiczności dała się poznać dopiero w latach 80., po roli zdziwaczałej ciotki głównego bohatera w Yesterday Radosława Piwowarskiego. Często współpracowała z młodymi, debiutującymi twórcami, jak Jan Jakub Kolski (Pogrzeb kartofla), Konrad Szołajski (Człowiek z...), czy Mariusz Treliński (Łagodna). Masową popularność zyskała w wieku 83 lat, kiedy zagrała babcię Rozalię w popularnym serialu Świat według Kiepskich.
W 2004 roku, w wieku osiemdziesięciu ośmiu lat, wystąpiła po raz pierwszy w roli pierwszoplanowej. W Moim Nikiforze Krzysztofa Krauze wcieliła się w postać malarza Nikifora Krynickiego. Jej kreacja spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności, krytyków oraz jurorów polskich i zagranicznych festiwali filmowych.
Pani Nikifo... tfu, Pani Krystyna. |
Świat
Urodził się John Adam Belushi (ur. 24 stycznia 1949 w Chicago, zm. 5 marca 1982 w Los Angeles) – amerykański aktor komediowy pochodzenia albańskiego, zdobywca nagrody Emmy, również piosenkarz. Najbardziej znany z ról w Saturday Night Live oraz Blues Brothers.
Zmarł Chris Penn, właśc. Christopher Shannon Penn (ur. 10 października 1965 w Los Angeles, zm. 24 stycznia 2006 w Santa Monica) – amerykański aktor. Młodszy brat aktora Seana Penna.
Do największych sukcesów Penna należą role w filmach Godziny szczytu, Na skróty i Wściekłe psy.
25 stycznia
Polska
Urodzili się:
Witold Roman Lutosławski (ur. 25 stycznia 1913 w Warszawie, zm. 7 lutego 1994 tamże) – polski kompozytor współczesny i dyrygent, także pianista.
Kostek Joriadis (ur. 25 stycznia 1963[1] w Salonikach) – polski muzyk greckiego pochodzenia, wokalista, trębacz, klawiszowiec, kompozytor, producent.
W latach 80. udzielał się jako klawiszowiec i trębacz w kilku czołowych zespołach polskiej sceny. Był członkiem: Izraela, Papa Dance, Maanamu, Bajmu i Lady Pank. Jako muzyk sesyjny współpracował też z grupami: Kult, Gosia Janek, De Mono, Chłopcy z Placu Broni i Wilki.
W 1993 roku założył i został wokalistą zespołu Human, z którym wydał płytę Earth (1993) i wypromował przeboje Polski oraz Słońce moje. Zespół zawiesił działalność rok później.
Świat
Robert Burns (ur. 25 stycznia 1759 w Alloway, obecnie przedmieście Ayr − zm. 21 lipca 1796 w Dumfries) – wedle tradycji najwybitniejszy narodowy poeta szkocki, prekursor romantyzmu, którego pamięć Szkoci zwykli czcić narodowym świętem i ceremoniałem wypicia whisky przed pomnikiem poety.
Robert Burns należał do grona poetów wiejskich, opiewających uroki prostego życia i szczęście rodzinne. Jego wiersze niemal zupełnie pozbawione są wzniosłych dywagacji, wyciągając proste, chłopskie prawdy życiowe z pospolitych zdarzeń dnia codziennego. Mottem jego twórczości była łacińska sentencja "Amor vincit omnia" (Miłość wszystko zwycięża).
Ma miłość jest jak róży krew...
Ma miłość jest jak róży krew,
Krew róży w czerwca świt.
Ma miłość jest jak rzewny śpiew,
Melodii cudnej rytm.
W piękności twojej strojna blask,
Jak w łunę jasnych zórz,
Ma miłość przetrwa świat i czas,
Gdy dna już wyschną mórz.
Gdy wszystkich mórz dna wyschną w krąg,
Skał w słońcu zniknie ślad,
Wyciekną piaski z Czasu rąk,
Ma miłość przetrwa świat.
Więc czym rozłąka? - Zdrowa bądź!
Do ciebie wrócę ty,
Choć mil tysiące miałbym brnąć
Bez sił, bez tchu, bez snu.
tłum. Zofia Kierczys
Wydarzenia:
1963 – Premiera horroru Kruk w reżyserii Rogera Cormana. Jest to klasyczny amerykański film fabularny, wyprodukowany i wyreżyserowany przez Rogera Cormana. Swobodna adaptacja wiersza Edgara Allana Poe pt. Kruk (wspominałem o nim wcześniej), bardziej niż nominalny film grozy jawiąca się jako komediowy horror klasy "B".
Vincent Price, Peter Lorre i Boris Karloff wcielają się w postacie trojga rywalizujących ze sobą czarnoksiężników, a prócz nich w filmie występuje także Jack Nicholson jako Rexford Bedlo.
***
I to na tyle dzisiaj. Jak widać, mocno muzyczne zestawienie, mocno filmowe, ale i poeci się trafili. Mam nadzieję, że pierwsze KaKu w tym roku trzymało jako taki poziom i nie zanudziło! :)
No bo wiecie... powróci już w niedzielę, więc jakby co - piszcie, komentujcie, abym wiedział, co poprawiać. :P
(chociaż i tak pewnie tego nie zrobię...)
Pa!
Cześć i czołem!
OdpowiedzUsuńZacznę cytując Kaku "Jest rzeczą całkiem niemożebną, żeby serce męskie, prawe i szlachetne, mogło w ogóle kochać kobietę, nie powierzając się całkowicie jej pieczy lub wyłamując się choć trochę spod słodkiej reguły jej wdzięcznego panowania." Podoba mi się to zdanie, bardzo.
Już wiem czemu miałam trudności z czytaniem Kaku! Zabierałam się za niego pod wieczór, kiedy już głowa jest zaprzątnięta wszelkimi dziennymi sprawami. Kaku polecam czytać do śniadania. I pierwszy raz to napiszę, ale szczerze - jest wtedy wciągające :-)
Janis Joplin i Bogusław Mec - moi faworyci tego tygodnia.
A przy utworze "Jej portret" nogi mi miękną i serce kruszeje...
Pozdrawiam
I.