niedziela, 14 grudnia 2014

KaKu, czyli Kalendarium Kulturalne

Hej!

Wiecie, co jest najgorsze w Wikipedii? Że nie można segregować wydarzeń i postaci. Że nie można wybrać kategorii "film", "poeta" czy "muzyk". Zamiast tego przedzierasz się przez te wszystkie postaci, od generałów, poprzez morderców, polityków, sportowców, na wynalazcach czy chemikach skończywszy. I chłoniesz informacje, a jak się nadto rozluźnisz, łapiesz się na tym, że czytasz o balonach czy samolotach.

Skupienie rzecz ważna przy prowadzeniu KaKu. :)
Ale już, już przechodzimy do sedna... Tak w skrócie, czy w nadchodzącym tygodniu będzie coś ciekawego do świętowania? A i owszem, i owszem...
Kilka niezłych filmów miało premiery w tych dniach, a prym wiedzie cykl o Bondzie. Kilku fajnych poetów się urodziło, wybrałem parę ciekawych wierszy, z którymi warto się zapoznać. Pożegnaliśmy za to w latach ubiegłych gwiazdy estrady, które czarowały głosem czy też dźwiękiem fortepianu.
A całość KaKu okraszona będzie przyjemną dla ucha muzyką, także... zapraszam do lektury!



***


15 grudnia

Polska

Urodzili się:
Leon Niemczyk, którego sylwetkę przedstawiałem w jednym z poprzednich wpisów... dotyczacych 29 listopada. Pan Leon (ur. 15 grudnia 1923, zm. 29 listopada 2006) to polski aktor, który ostatnio zasłynął rolą w serialu TVP - "Ranczo".

Emade, właściwie Piotr Waglewski, znany również jako DJ M.A.D. (ur. 15 grudnia 1981 w Warszawie) – polski muzyk hip-hopowy, perkusista i DJ. Producent wszystkich pięciu albumów Fisza i Tworzywa Sztucznego. Syn muzyka Wojciecha Waglewskiego i młodszy brat Fisza.

Karolina Sawka (ur. 15 grudnia 1991 w Szczecinie) – polska aktorka dziecięca. Zagrała rolę Nel Rawlison w nowej wersji ekranizacji książki W pustyni i w puszczy. No i w sumie to tyle... ale za to jak nam wyrosła ta mała Nel, fiu fiu!


Świat

Urodził się Paul Simonon (ur. 15 grudnia 1955 w Brixton w Londynie) – muzyk, basista zespołu punkrockowego The Clash, który założył wraz z Joe Strummerem i Mickiem Jonesem w 1976.
Paul Simonon jest autorem trzech piosenek The Clash, m.in: The Guns of Brixton z London Calling. Zaśpiewał także partie wokalne w utworze "Red Angel Dragnet". Linia basowa utworu "The Guns of Brixton" umieszczona została na 16 miejscu najlepszych linii basowych wszech czasów według "Stylus Magazine" w roku 2005.

Zmarli:
Walter Elias „Walt” Disney (ur. 5 grudnia 1901 w Chicago, zm. 15 grudnia 1966 w Los Angeles) – amerykański producent filmowy, reżyser, scenarzysta, aktor dubbingowy, animator, przedsiębiorca, wizjoner i filantrop.

Blake Edwards właśc. William Blake McEdwards (ur. 26 lipca 1922 w Tulsie, zm. 15 grudnia 2010 w Santa Monica) – amerykański reżyser, scenarzysta i producent filmowy oraz aktor. W 2004 za całokształt osiągnięć otrzymał Honorowego Oscara.
Blake Edwards znany był głównie jako reżyser serii filmów o Różowej Panterze z Peterem Sellersem w roli niezdarnego inspektora Clouseau oraz innych zwariowanych komedii z połowy lat 60. (Wielki wyścig, Przyjęcie). W swoim dorobku ma także dzieła innych gatunków: melodramat Śniadanie u Tiffany'ego, dramat obyczajowy Dni wina i róż oraz western Zawadiaki. Łącznie jest autorem ponad 40 filmów.



Wydarzenia:
1939 – Premiera filmu Przeminęło z wiatrem w reżyserii Victora Fleminga.

1995 - Premiera filmu Jumanji w reżyserii Joe Johnstona.

Dobra dobra... niby tylko gra, ale czy odważylibyście się zagrać?

16 grudnia

Polska

Urodził się Edward Dziewoński, Dudek (ur. 16 grudnia 1916 w Moskwie, zm. 17 sierpnia 2002 w Warszawie) – polski aktor, reżyser, satyryk. Twórca kabaretu Dudek i mnóstwa skeczów, wśród których moim ulubionym jest...


Świat

Ludwig van Beethoven (ur. 15-17 grudnia 1770 w Bonn, zm. 26 marca 1827 w Wiedniu) – kompozytor i pianista niemiecki, ostatni z tzw. klasyków wiedeńskich, a zarazem prekursor romantyzmu w muzyce, uznawany za jednego z największych twórców muzycznych wszech czasów.
Urodzony w Bonn, na terenie dzisiejszych Niemiec, już w młodości przeniósł się do Wiednia, gdzie rychło uzyskał reputację pianisty wirtuoza, a następnie wybitnego kompozytora. Mimo że około 25. roku życia zaczął tracić słuch, okazał wielką siłę ducha i nie zaprzestał tworzenia (do czasu również wykonywania) swoich dzieł, nawet w okresie całkowitej głuchoty.

Data jego urodzenia jest co prawda sprawą dyskusyjną, jednak przyjmuje się, iż jest to 16 grudnia (gdyż dzieci zwykle chrzczono wtedy dzień po urodzeniu, a jego chrzest odbył się właśnie 17 grudnia).
Pan Ludwig. Nie wiem, jak wam, ale jego mina mi przypomina coś takiego: "No i czegoś chciał, kmniocie? Nie widzisz, że tworzę?" ;]

Philip Kindred Dick, Philip K. Dick (ur. 16 grudnia 1928 w Chicago, zm. 2 marca 1982 w Santa Ana) – amerykański pisarz science fiction, który miał znaczący wpływ na rozwój tego gatunku literackiego.
Zaliczany jest również do nurtu postmodernistycznego. Przez Lecha Jęczmyka nazwany "Dostojewskim SF".

Aby uświadomić sobie skalę jego twórczości, wystarczy przytoczyć kilka tytułów znakomitych filmów, które nakręcono na podstawie jego powieści i opowiadań:
Łowca androidów (1982) – na podstawie powieści Czy androidy śnią o elektrycznych owcach?
Pamięć absolutna (1990) – na podstawie opowiadania Przypomnimy to panu hurtowo
Raport mniejszości (2002) – na podstawie opowiadania pod tym samym tytułem
Next (2007) – inspirowany opowiadaniem Złotoskóry
Władcy umysłów (2011) – inspirowany opowiadaniem Ekipa dostosowawcza

Miranda Otto (ur. 16 grudnia 1967 w Brisbane) – australijska aktorka.
Karierę rozpoczęła w 1986 roku. Początkowo grała tylko w filmach australijskich, by od 2000 roku zacząć występować także w produkcjach hollywoodzkich. Największą sławę przyniosła jej rola księżniczki Éowiny w trylogii filmowej Władca Pierścieni Petera Jacksona. Zagrała w także wielu innych filmach, wśród których można wymienić obrazy takie jak Cienka czerwona linia, Moja Afryka, Lot Feniksa czy Wojna światów. Oprócz tego występuje także w serialach telewizyjnych, jak i na deskach teatrów.


Zmarł:
Wilhelm Karl Grimm (ur. 24 lutego 1786 w Hanau, zm. 16 grudnia 1859 w Berlinie) – niemiecki filolog, członek Akademii Nauk w Berlinie, brat Jacoba Ludwika Karla Grimma.
Był zbieraczem baśni i podań ludowych oraz autorem prac naukowych. Jako wydawca publikował legendy, mity i sagi niemieckie (zbiór Die deutsche Heldensage). Niektóre swoje dzieła tworzył i publikował wraz z bratem Jacobem; występowali wtedy jako bracia Grimm. W 1858 roku zaczęli publikację Słownika niemieckiego (Deutsches Wörterbuch). Dzieło to, niedokończone przez nich, kontynuowały następne pokolenia niemieckich uczonych. Ostatni jego tom ukazał się w 1961 roku. Największy rozgłos przyniosło im jednak zebranie i opracowanie baśni ludowych, które jako Baśnie braci Grimm zyskały duży rozgłos zarówno w Niemczech, jak i innych krajach. Okładkę tego dzieła możecie oglądać na moim profilu fejsbuczkowym, wśród książek zdjęcia profilowego. :)



17 grudzień

Polska

Uwaga! W Polsce dzień 17 grudnia jest Dniem BEZ PRZEKLEŃSTW, psia kostka! :D

Urodzili się:
Władysław Kazimierz Broniewski ps. „Orlik” (ur. 17 grudnia 1897 w Płocku, zm. 10 lutego 1962 w Warszawie) – polski poeta, przedstawiciel liryki rewolucyjnej, tłumacz, żołnierz, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej. Wiersz, który przedstawiam poniżej, to jeden z wielu, które przedstawić mógłbym... wszystkie są wyjątkowe, ale ten jakoś mnie ujął od razu dzisiaj.
 Nocny gość

Dlaczego pukasz do okien
nocą, gdy zasnąć nie mogę?
Dlaczego ciężkim, powolnym krokiem
budzisz skrzypiącą podłogę?
A potem stajesz koło mnie,
a potem siadasz przy mnie -
oczy masz białe, ślepe i ogromne,
ręce masz zimne.
Pokazujesz mi plamę wilgotną,
ten ciemny ślad na koszuli,
i każesz mi ręką dotknąć,
i każesz do ust przytulić...
I znowu, i znowu, i znowu
stąpasz przez puste mieszkanie,
szalone, czerwone słowa
krwią wypisujesz na ścianie.
Ach, w oczach mi coraz ciemniej,
ach, coraz boleśniej w piersi -
odejdź, odejdź ode mnie,
nie pisz na ścianie tych wierszy!
Ja je znam, ja je dobrze pamiętam,
jak dziecię umarłe, pieszczę
wiersze okrutne, wiersze przeklęte,
słowa trumienne, złowieszcze.
Nie umiałeś ich zgubić, zapomnieć,
poszukać jaśniejszych, milszych -
a teraz nocą przychodzisz do mnie
i patrzysz na mnie, i milczysz...
A kiedy odejdziesz nad ranem,
oczy bezsenne będą bardzo boleć,
wtedy zobaczę zdjęty sznur od firanek
i otwartą brzytwę na stole.
Jedno... wielkie... słowo... uznania... dla tego wiersza.


Wacław Iwaniuk (ur. 17 grudnia 1912 w Starym Chojnie k. Chełma, zm. 5 stycznia 2001 w Toronto) – polski poeta, tłumacz, krytyk literacki, eseista.

Jest autorem ponad 20 tomów poetyckich, książek prozatorskich, licznych artykułów krytycznych, recenzji, opracowań, tłumaczeń poetów amerykańskich i kanadyjskich.
We wczesnym okresie poezja Iwaniuka była pod silnym wpływem poetyki Józefa Czechowicza, znaleźć w niej można też echa autora "Sklepów cynamonowych", Bruno Schulza

Co robić
  
Piszę i piszę i co z tego
    Pióro się wypisało
    Słowo się wysłowiło
    I nic.
    Tyle czasu
    Tyle papieru
    Tyle życia
    I nic
    Ani naprawdę słów
    Ani naprawdę życia
    Ani naprawdę prawdy...

Ewa Nowacka (ur. 17 grudnia 1934 w Chorzowie, zm. 29 marca 2011 w Warszawie) – polska powieściopisarka, krytyk, eseistka.
Autorka równie dobrze czuła się w Egipcie faraonów, Cesarstwie Rzymskim, jak i w czasach współczesnych. Laureatka licznych nagród krajowych i zagranicznych. Ze słowiańskimi demonami zaprzyjaźniła się już w znanej powieści Małgosia contra Małgosia (przyznam się, iż posiadam ją w domu na półce, ale nie czytałem... jeszcze).

Wacław "Vogg" Kiełtyka (ur. 17 grudnia 1981 w Krośnie) - polski muzyk, kompozytor i multiinstrumentalista. Absolwent szkoły muzycznej I i II stopnia oraz Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie akordeonu. Współzałożyciel i gitarzysta grupy Decapitated, a także członek blackmetalowej formacji Lux Occulta. W latach 2008-2009 gitarzysta sesyjny deathmetalowej grupy Vader. Kiełtyka współpracował ponadto z wokalistką Renatą Przemyk i zespołem Sceptic.



Świat

Urodzili się:
Bill Pullman, właściwie William Pullman (ur. 17 grudnia 1953 w Hornell) − amerykański aktor i producent filmowy. Syn Jamesa Pullmana, fizyka pochodzenia angielskiego, i Johanny z d. Blaas, z pochodzenia Holenderki. Najbardziej chyba znany z filmu Dzień Niepodległości, gdzie był prezydentem USA... aktywnie zwalczającym kosmitów.

Gigi d'Agostino lub Gigi Dag, właść. Luigino Celestino Di Agostino (ur. 17 grudnia 1967 w Turynie) – włoski DJ, remixer i producent muzyczny.
Popularność w Europie zdobył w 1999 i 2000 roku, dzięki singlom „Bla Bla Bla”, „The Riddle” (1 000 000 sprzedanych egzemplarzy w samych Niemczech), „La passion” i „L'amour toujours”.


Milla Jovovich, właściwie Milica Jovović (ur. 17 grudnia 1975 w Kijowie) – amerykańska aktorka, modelka, piosenkarka i projektantka mody, wychowana i mieszkająca od 5. roku życia w Stanach Zjednoczonych. Resident Evil - chyba najbardziej znana saga filmowa z jej udziałem.


Zmarła:
Cesária Joana Évora (ur. 27 sierpnia 1941 w Mindelo, zm. 17 grudnia 2011 na São Vicente) – piosenkarka z Republiki Zielonego Przylądka, wykonująca mornę, nazywana często „Bosonogą divą” ze względu na swój zwyczaj występowania bez obuwia. Warto posłuchać na odprężenie.


Wydarzenia:
1971 – Premiera filmu sensacyjnego Diamenty są wieczne w reżyserii Guya Hamiltona. Tak, to ten film o Bondzie.

1989 - Wyemitowano premierowy odcinek amerykańskiego serialu animowanego Simpsonowie.

1993 – Premiera filmu sensacyjnego Raport Pelikana w reżyserii Alana J. Pakuli.



18 grudnia

Polska

Urodzili się:
Jan Brzękowski, ps. Jan Bereta, Jan Jarmott (ur. 18 grudnia 1903 w Nowym Wiśniczu, zm. 3 sierpnia 1983 w Paryżu) – polski poeta, pisarz i teoretyk sztuki, w szczególności poezji.
Chabry

Młoda dziewczyna o oczach jak chabry
o chabrach jak: ach!
o chabrach jak H
uderza w serce w narodowe barwy

Krystyna Jolanta Janda (ur. 18 grudnia 1952 w Starachowicach) – polska aktorka filmowa i teatralna, reżyserka, prozaiczka i felietonistka, piosenkarka; dyrektor artystyczny Teatru Polonia w Warszawie.



Świat

Urodzili się:
Keith Richards (ur. 18 grudnia 1943 w Dartford) – współzałożyciel i gitarzysta zespołu The Rolling Stones, autor tekstów, sporadycznie wokalista.
W 2003 pojawił się na 10. miejscu listy 100 największych gitarzystów wszech czasów magazynu Rolling Stone. W 2007 roku, gościnnie zagrał w filmie Piraci z Karaibów: Na krańcu świata (2007) kapitana Teague Sparrowa - uroczego acz zabójczego strażnika Kodeksu oraz tatę Jacka Sparrowa. Przepraszam... KAPITANA Jacka Sparrowa.

Steven Allan Spielberg (ur. 18 grudnia 1946 w Cincinnati, Ohio) – amerykański reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Chyba nikomu nie trzeba przedstawiać tego pana...
W 1977 roku na ekrany wszedł pierwszy film science fiction Spielberga - Bliskie spotkania trzeciego stopnia, który zdobył osiem nominacji i dwa Oscary. Sukces osiągnęły także dwa następne filmy: E.T. oraz Poszukiwacze zaginionej Arki z Harrisonem Fordem. Ten drugi film doczekał się trzech kontynuacji (wszystkie w reżyserii Spielberga).

Brad Pitt, właściwie William Bradley Pitt (ur. 18 grudnia 1963 w Shawnee) – amerykański aktor i producent filmowy.
Za postać wampira Louisa de Pointe du Laca w kasowym horrorze Wywiad z wampirem (1994) Neila Jordana otrzymał dwie nagrody MTV Movie Awards i nominację do nagrody Saturna, ale jednocześnie dostał wraz z Tomem Cruise antynagrodę Złotej Maliny. Znakomite recenzje, nagrodę Złotego Globu, Saturna, Blockbuster Entertainment, Universe Reader's Choice Award i nominację do Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego zdobył za kreację obłąkanego syna znanego naukowca i znawcy wirusów w dramacie sci-fi 12 małp (Twelve Monkeys, 1995). Natomiast za rolę aroganckiego detektywa w thrillerze Siedem (Se7en, 1995) został uhonorowany nagrodą MTV Movie Award.

Prywatnie, jak wiadomo, mąż Angeliny Jolie.

Katie Holmes, właśc. Kate Noelle Holmes (ur. 18 grudnia 1978 w Toledo w stanie Ohio) – amerykańska aktorka, która zdobyła popularność rolą Joey Potter w telewizyjnym serialu dla młodzieży Jezioro marzeń (ang. Dawson's Creek), gdzie występowała w latach 1998–2003.
Udział w serialu, będący jej drugą profesjonalną rolą, uczynił ją gwiazdą. Jej role na dużym ekranie obejmują filmy od kina niskobudżetowego, jak Burza lodowa, przez thrillery, takie jak Porzucona, do hitów kinowych, jak Batman: Początek.

Christina María Aguilera (ur. 18 grudnia 1980 w Nowym Jorku) – amerykańska piosenkarka i autorka tekstów.
Pod koniec pierwszej połowy lat 90. zyskała rozgłos jako uczestniczka telewizyjnego talent show The Mickey Mouse Club. Karierę w branży muzycznej rozpoczęła w 1997 roku, kiedy to premierę odnotował singel „All I Wanna Do” – duet nagrany przez Aguilerę wraz z Japończykiem Keizo Nakanishi. Po tej współpracy piosenkarka została zauważona; w 1998 roku, ze względu na wysoką skalę głosu, poproszono ją o wykonanie utworu „Reflection” do animowanego filmu Mulan.



Zmarł:
Joseph Roland "Joe" Barbera (ur. 24 marca 1911 w Nowym Jorku, zm. 18 grudnia 2006 w Los Angeles) – amerykański rysownik, twórca kreskówek, który wraz z Williamem Hanna założył w 1957 własną wytwórnię Hanna-Barbera.
Pochodził z rodziny sycylijskiej. Ostatnią kreskówkę, którą stworzył, jest Kudłaty i Scooby Doo na tropie.


Wydarzenia:
1969 – Premiera filmu sensacyjnego W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości w reżyserii Petera R. Hunta. tak, kolejny bondowski film!

1998 - Premiera filmu Masz wiadomość w reżyserii Nory Ephron. Czyli komedia na romantyczny wieczorek we dwoje.

2009 - Premiera filmu Avatar w reżyserii Jamesa Camerona.


Malowniczy, efektowny, imponujący. Niektórzy powiedzą, że to inna wersja Pocahontas. Jedno jest pewne... nie sposób przejść obok niego obojętnie.


 


19 grudnia

Polska

Urodził się:
Zbigniew Hołdys (ur. 19 grudnia 1951 w Lublinie) – polski wokalista, muzyk, kompozytor i instrumentalista, poeta, dziennikarz, grafik oraz scenarzysta filmowy. Lider, kompozytor i gitarzysta grupy muzycznej Perfect, której był współzałożycielem. Może niedawno nieco się naraził internautom, ale jego dorobku nie ma co kwestionować.

Zmarła:
Danuta Rinn, właściwie Danuta Smykla, także czasowo Danuta Czyżewska (ur. 17 lipca 1936 w Krakowie, zm. 19 grudnia 2006 w Warszawie) – polska piosenkarka i aktorka.
Laureatka nagrody Towarzystwa Przyjaciół Opola na KFPP w Opolu w 1974 r. za interpretację piosenki Gdzie ci mężczyźni.



Świat

Urodzili się:
Édith Piaf, właściwie Édith Giovanna Gassion (ur. 19 grudnia 1915 w Paryżu, zm. 10 października 1963 w Grasse) – pieśniarka francuska.
W czasie wojny występowała w lokalach, współpracując z francuskim ruchem oporu.
Słynęła z niebywałej ekspresji i dramatyzmu w wykonywaniu piosenek specjalnie dla niej pisanych. Jej chropowaty i stosunkowo niski głos kontrastował z drobną sylwetką (147 cm), co fascynowało widzów m.in. w paryskiej Olympii, z którą była przez lata związana.

Limahl, właśc. Christopher Hamill (ur. 19 grudnia 1958 w Wigan, w obrębie hrabstwa Lancashire, w stołecznym okręgu Wielkiego Manchesteru) – brytyjski piosenkarz pop, który w latach 80. XX wieku był wokalistą zespołu Kajagoogoo i odnosił potem sukcesy jako solista.
W 1983 Limahl rozpoczął karierę solową, a jego pierwszy utwór "Only For Love" trafił na dwudzieste miejsce listy przebojów w Wielkiej Brytanii. Rok później odniósł sukces przebojami "Too Much Trouble" i "Never Ending Story" - muzycznym motywem przewodnim baśniowego filmu fantasy Wolfganga Petersena Niekończąca się opowieść (Die Unendliche Geschichte, 1984) z Noah Hathawayem.




Jake Gyllenhaal, właśc. Jacob Benjamin Gyllenhaal (ur. 19 grudnia 1980 w Los Angeles, Kalifornia) – amerykański aktor filmowy i teatralny.
Gyllenhaal zagrał jedną z dwóch głównych ról w filmie Tajemnica Brokeback Mountain, ponadto występował m.in. w filmach Zodiak Książę Persji: Piaski czasu.



Wydarzenia:
1843 – Ukazała się Opowieść wigilijna Charlesa Dickensa. Opowiadanie o sile świąt, świątecznej magii no i chyba świąteczna pozycja obowiązkowa dla wszystkich.

1971 – Premiera filmu SF Mechaniczna pomarańcza w reżyserii Stanleya Kubricka

1974 - Premiera filmu sensacyjnego Człowiek ze złotym pistoletem w reżyserii Guya Hamiltona. No i trzeci w tym tygodniu film o przygodach agenta 007.


1986 - Premiera filmu wojennego Pluton w reżyserii Olivera Stone’a.

2001 - Premiera filmu fantasy Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia w reżyserii Petera Jacksona.

Dwa Oscary, trzy nagrody BAFTA, 2 Złote Kaczki, mnóstwo innych nagród i jeszcze więcej nominacji... Wspaniała część wspaniałej Trylogii.


20 grudnia

Polska

Urodził się:
Konstanty Dobrzyński (ur. 20 grudnia 1908, zm. 3 września 1939) – łódzki poeta. Urodził się w Łodzi, na przedmieściu Chojny, w biednej rodzinie robotniczej.
Wcześnie zaczął pisać, ale debiutował dopiero w 1935 na łamach łódzkiej codziennej gazety "Głos Poranny". W 1936 w Poznaniu ukazał się jego obszerny zbiór wierszy Czarna poezja, zawierający m.in. cykl utworów poświęconych Łodzi, a wśród nich - swojemu przedmieściu. W jego poezji znajdują odzwierciedlenia łódzkie realia, które łatwo można znaleźć w wierszach W fabrycznej hali, Jesień, czy Wiosna, Gwiazdy i Smutek.

Rozpłakała się jesienna szaruga,
rozpłakała…
za oknem stoi drżąca cała,
w welonie mgieł…
w dżdżu ciężkich strugach
i patrzy oniemiała
przez; męty szkieł…
….szaruga
Po szybach krople jedna drugą goni,
brzęknie, dzwoni
i spływa ciurkiem za okiennic krańce
w swojej wędrówki tajemniczy kres,
by w mroków toni,
nim się zza chmury szary brzask wyłoni,
spłynąć łez różańcem…
Chlupie w oddali rozrzedzone błoto —
pluskocze… moknie …
czasami wicher w kominku zawyje …
Przy oknie
jakaś gałąź bezlistna o futrynę bije …
i łka tęsknotą.
Chciałoby się iść przez deszcze i mgły,
pójść ciemną nocą — ,
lecz gdzie ? … i po co? …
Czy tam, gdzie ognik się stlił
na horyzoncie ? …
Czy tam, gdzie w dziurawym goncie
wiatr rozszalały zawodzi swe pienia?
albo za płotem
złowić za włosy jęczącą tęsknotę,
twardem kolanem do błota przydusić
i zmusić
do milczenia ? …
A może przywdziać płachtę deszczów gniła
i brodzić w plusku po rozmokłych polach,
błądzić po krzewów przytulonych grzędzie
i po rolach
szukać tego, co kiedyś już było —
co kiedyś w marzeniach się śniło
i co będzie ? …
Chciałoby się iść… iść ciemną nocą;
tam woła coś i mruga…
ale… za oknem szaruga,
a zresztą gdzie ? … i po co ? …

Zmarł:
Artur Rubinstein (ur. 28 stycznia 1887 w Łodzi, zm. 20 grudnia 1982 w Genewie) – polski pianista pochodzenia żydowskiego.
W swojej ponad 80-letniej karierze pianisty wystąpił ponad 6000 razy. Znany był jako wirtuoz i odtwórca muzyki Chopina, Brahmsa, Schuberta, Schumanna, Dvořáka, Rachmaninowa i Szymanowskiego. Występował z wieloma uznanymi orkiestrami i dyrygentami oraz grał m.in. z Pablem Casalsem, Jakiem Thibaudem i Romanem Totenbergiem.



Wydarzenia:
1968 – Album Czesława Niemena Dziwny jest ten świat jako pierwsze polskie wydawnictwo muzyczne otrzymał status Złotej Płyty.


Świat

Urodził się:
Alan Parsons (ur. 20 grudnia 1948 w Londynie) – brytyjski inżynier dźwięku, muzyk i producent muzyczny. Przyczynił się do powstania albumów takich jak Abbey Road Beatelsów i The Dark Side of the Moon zespołu Pink Floyd. Duże sukcesy odniósł również jego własny zespół – The Alan Parsons Project.



Wydarzenia:
1997 – Premiera filmu Życie jest piękne w reżyserii Roberto Benigniego.


21 grudnia

Polska

Urodził się:
Tadeusz Kamil Marcjan Żeleński, pseud. Boy (ur. 21 grudnia 1874 w Warszawie, zm. 4 lipca 1941 we Lwowie) – polski lekarz, krytyk literacki i teatralny, pisarz, poeta-satyryk, kronikarz, eseista, tłumacz literatury francuskiej, działacz społeczny. Współpracownik i partner Ireny Krzywickiej, z którą to razem propagowali świadome macierzyństwo, antykoncepcję i edukację seksualną. Autor wielu wierszy, nie sposób przytoczyć wszystkich, więc może...
*** (A kiedy przyjdzie...)

...A kiedy przyjdzie godzina rozstania,
Popatrzmy sobie w oczy długo, długo
I bez jednego słowa pożegnania
Idźmy - ja w jedną stronę,, a ty w drugą.

Bo taka nam już pisana jest dola,
Że nigdy dla nas Jutro się nie ziści,
Wiecznie nam w poprzek stanie tajna WOLA,
Co tkliwość mieni w podmuch nienawiści.

Najmilsza moja! Leć, kędy cię niesie
Twych piórek zwiewność i krwi młodej tętno;
Leć, kędy życia pieśń wzdyma i gnie się
W rytmów tanecznych melodię namiętną;

Leć, kędy Rozkosz wyciąga ramiona
Po smutne serce człowieka tułacze,
Co w jej śmiertelnym spazmie drży i kona,
I wyje z bólu, i ze szczęścia płacze...

Leć... ale pomnij: w pogody uśmiechu,
W marzeń haszyszu i w smutków żałobie,
I w cnót dystynkcji, i w plugastwie grzechu
To wiedz, najmilsza: ja jestem przy tobie.

Oczyma na cię patrzę skupionemi,
Jak na misterium ważne, groźne prawie,
I co bądź czynisz, biedna Córo Ziemi,
Ja, brat twój starszy, ja ci błogosławię...

...Gdy będziesz cierpieć, ja ciebie pocieszę,
A gdy się zbrukasz, wówczas wiedz, ty droga:
Ja cię wysłucham i ja cię rozgrzeszę,
Bo taką władzę mam daną od Boga.

W twe dłonie wtulę twarz od tęsknot bladą,
O twe kolana głowę oprę biedną,
A ty mi bajaj, o Szecherezado,
Twych cudnych nocy, ach, tysiąc i jedną...

...A kiedy przyjdzie godzina spotkania,
Może w nas pamięć dawnych chwil poruszy
I bez jednego słowa powitania
Popatrzym sobie aż w samo dno duszy...

Świat

Urodził się:
Samuel Leroy Jackson (ur. 21 grudnia 1948 w Waszyngtonie) – amerykański aktor i producent filmowy.
Znakomity jest dorobek tego pana, wystarczy wspomnieć kreacje w takich filmach jak: Pulp Fiction, Szklana Pułapka 3, Negocjator, Formuła, Węże w samolocie, Django... uff, a to dopiero wierzchołek góry lodowej. Ekspresyjny, wyrazisty, no i nikt nie przeklina tak, jak on!

Niezapomniany Jules z Pulp Fiction! No właśnie... jak wygląda Marcellus Wallace?!

Wydarzenia:
1937 – Premiera filmu animowanego Walta Disneya Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków.

1990 - Premiera komedii kryminalnej Gliniarz w przedszkolu w reżyserii Ivana Reitmana. Arnold Schwarzenegger jako przedszkolanka? Kto nie widział, niech nadrobi!



***

Kolejny tydzień przed nami, a dzięki temu malutkiemu zestawieniu wiecie, czego się mniej więcej spodziewać... :)
Ja życzę miłego wieczoru niedzielnego i "do zobaczenia" tutaj niebawem!


Pa!

3 komentarze:

  1. O zgrozo, dziś kolejne Kaku się pokaże, a ja jeszcze tego nie przetrawiłam. Chciałam tylko zaznaczyć, że pomimo tego, że średnio je lubie to staram się i na przykład w tym Kaku przeczytałam wszystkie wiersze :)
    Jesteś dumny?
    I.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ...a akurat te ostatnie wiersze były cudowne. :)
      Duma mnie wręcz rozpiera! A z racji tego, iż KaKu leci na świąteczny urlopik, może i nawet za nim zatęsknisz nieco, moja droga I. :)

      Usuń
  2. Nocny gość aż dech zapiera swoim dramatyzmem. Przestanę zgadywać, co autor miał na myśli, bo tego nie sposób wiedzieć na pewno. W każdym razie, oddziałuje silnie na odbiorcę (myślę, że nie tylko na mnie). Znalazłeś prawdziwą perełkę! ;)

    OdpowiedzUsuń