Tydzień będzie stać pod znakiem muzyki, muzyki i wyjątkowo sporej ilości muzyki! Tak, mnóstwo artystów tworzących ten rodzaj sztuki będziemy wspominać w tym tygodniu, a także wielu ma swoje urodziny... ale my tutaj gadu-gadu, a KaKu samo się nie zrobi. Tym bardziej, że mam kilka godzin poślizgu, także, do boju!
***
8 czerwca
Polska
Urodzili się:
Natalia Janotha (Janothówna, ur. 8 czerwca 1856 w Warszawie, zm. 9 czerwca 1932 w Hadze) – polska kompozytorka i pianistka. Córka Juliusza Janothy (1819–1883), kompozytora i pedagoga Instytutu Muzycznego w Warszawie.
Koncertowała w całej Europie, zdobyła popularność porównywaną z Paderewskim, który dedykował jej swoje utwory. Przyczyniła się do popularyzacji muzyki Fryderyka Chopina. Mieszkała w Londynie, a od 1916 w Hadze. Skomponowała ok. 400 utworów fortepianowych.
W latach 1880–1883 Janothówna intensywnie zwiedzała Tatry, zyskując miano pierwszej polskiej taterniczki. M.in. 22 sierpnia 1883 roku z przewodnikiem Maciejem Sieczką jako pierwsza kobieta weszła na Gerlach. Była również na Łomnicy i kilku innych szczytach, wcześniej zdobywanych wyłącznie przez mężczyzn. Jedna z pierwszych kobiet, które chodziły po górach w spodniach. Pod wpływem pobytu w Tatrach skomponowała cykl utworów na fortepian (m.in. Tatry, wrażenia z Zakopanego, Morskie Oko, Sabała, Gerlach), wykorzystując motywy podhalańskie.
Wiktor Woroszylski (ur. 8 czerwca 1927 w Grodnie, zm. 13 września 1996 w Warszawie) – polski poeta, prozaik, tłumacz i recenzent filmowy.
Twój powszedni morderca
Wiktor Woroszylski
(fragmenty)
2
Chcę ciebie
jak rozprażona ulica ulewy
wszystkimi asfaltowymi porami
jak osesek sutka mlekodajnego
jak niemowa głosu ściśniętym gardłem
jak aktor oklasków
Eskimos zorzy
morderca krwi
chcę ciebie
językiem lędźwiami krtanią
bębenkami uszu
fletami placów
trzepotliwa gitara rzęs
chcę
cały anielstwem bestialstwem całym
pokorą żebrzącą łaski
i przemocą głuchą
chcę
pożar drzewa suchego pragnę
topór drzewa suchego pragnę
topór drzewa miękkiego co
wargi rany żywicznej rozwarte
piorun drzewa strzelistej sosny
drzewo soli ziemi
chcę
jak
cela więźnia na dożywocie
do kamiennej piersi
wszystkich zmysłów skowytem chcę
wołam chodź wołam bądź wołam chcę
Piotr Fronczewski (ur. 8 czerwca 1946 w Łodzi) – polski aktor teatralny, radiowy i filmowy, piosenkarz, satyryk
Absolwent, reżyser i profesor nauk teatralnych PWST w Warszawie. Laureat ponad 20 nagród filmowych. W rankingu czytelników tygodnika Polityka zajął 15. miejsce na liście najwybitniejszych polskich aktorów.
Pan Kleks, głowa Rodziny Zastępczej czy głos Diego z Epoki Lodowcowej... Pana Piotra nie sposób nie znać. A propos głosu...
Zmarł Jan Lechoń, właściwie Leszek Józef Serafinowicz herbu Pobóg (ur. 13 marca 1899 w Warszawie, zm. 8 czerwca 1956 w Nowym Jorku) – polski poeta, prozaik, krytyk literacki i teatralny, współtwórca grupy poetyckiej Skamander, autor dziennika.
Zazdrość
Jan Lechoń
Jest mi dzisiaj źle bardzo, jest mi bardzo smutno,
Myśli mam zwiędłe, chore, jak kwiaty na grobie,
Za oknami wisi niebo niby szare płótno.
Nie mogę dziś cię kochać i myśleć o tobie.
Między nami jest przepaść, przepaść niezgłębiona,
I choćbyśmy wykochać po brzeg duszę chcieli,
To wszystko, co nas łączy, jest miłość szalona,
A wszystko, co jest prawdą, na wieki nas dzieli.
Wiem teraz: to jest jasne jak słońce na niebie,
I musi skonać serce pod ciężką żałobą,
Bo nigdy cię nie wezmę na wieczność dla siebie.
Ty nigdy mną nie będziesz, a ja nigdy tobą.
Świat
Urodzili się:
Robert Alexander Schumann (ur. 8 czerwca 1810 w Zwickau, zm. 29 lipca 1856 w Endenich) – niemiecki kompozytor i pianista okresu romantyzmu, krytyk muzyczny. Mąż Clary Schumann. Jako jeden z pierwszych odkrył talent Fryderyka Chopina i Johannesa Brahmsa.
Napisał 35 opusów miniatur fortepianowych; wśród nich: wariacje na temat A-B-E-G-G, Papillons, Tańce Davidsbundlerów, Karnawał, Utwory fantastyczne (op. 12, op. 111), Sceny dziecięce, Noweletty, Sceny leśne, Albumblatter. Był autorem cyklu pieśni do słów Heinricha Heinego Myrthen, Miłość i życie kobiety, Miłość poety. Z muzyki instrumentalnej – oprócz utworów fortepianowych – pozostawił cztery symfonie (I "Wiosenna" 1841, II 1845, III "Reńska" 1850, IV 1853), uwertury (m.in. Manfred, Herman i Dorota, Faust), Koncert fortepianowy, koncert skrzypcowy, koncert wiolonczelowy, fantazję na skrzypce i orkiestrę, kompozycje kameralne (m.in. trzy kwartety smyczkowe, kwintet fortepianowy, dwie sonaty skrzypcowe). Był twórcą opery Genowefa i muzyki do Manfreda Byrona.
Nancy Sandra Sinatra (ur. 8 czerwca 1940 w Jersey City) – amerykańska piosenkarka i aktorka.Córka piosenkarza Franka Sinatry i Nancy Barbato-Sinatra. Karierę rozpoczęła w 1960. Najbardziej znane utwory w jej wykonaniu to These Boots Are Made for Walkin', Somethin' Stupid (wraz z ojcem), Summer Wine, Bang Bang (My Baby Shot Me Down) (ten ostatni będący coverem piosenki duetu Sonny and Cher z 1966). Zaśpiewała tytułową piosenkę filmu Żyje się tylko dwa razy (You Only Live Twice), jednej z części cyklu z Jamesem Bondem, którego odtwarzał wtedy Sean Connery.
Hipnotyzujące... spojrzenie. |
Zmarł Gerard Manley Hopkins (ur. 28 lipca 1844 w Stratford, zm. 8 czerwca 1889 w Dublinie) – angielski poeta, jezuita.
Pisarz uznawany za najwybitniejszego angielskiego poetę religijnego , prekursora nowoczesnej poezji angielskiej.
INVERSNAID
Ciemny, brązowy jak koński grzbiet strumień,
Koryto skalne w szurgocie i szumie
Żłobiąc, to zrywa się, to nurza w runie.
Wiatrem wzdymany czepek płowej piany
Obraca się, obraca wniwecz, zatapiany
Przez głębię tak dogłębnie czarną, tak zmarszczoną
Że i Rozpacz w tej toni mogłaby utonąć.
Skropiony rosą, kroplami zroszony,
Otamowuje strugę podwójny brzeg stromy,
Gdzie sztywne wrzosu pęki i kępy paproci,
I jarzębina sznury paciorków obnosi.
Czym byłby świat nasz, gdyby go obrabowano
Z wilgoci i z dzikości ? O, niech pozostaną,
Niech wiecznie będzie, wilgoć ,dzikość wilcza,
Wicie się, wibrowanie ziół, gdy wir je zwilża
Wydarzenia:
1937 - We Frankfurcie nad Menem odbyło się prawykonanie kantaty scenicznej Carmina Burana Carla Orffa. Carmina Burana to prawdopodobnie najbardziej znany utwór muzyczny skomponowany w Niemczech w okresie nazistowskim. Fragment otwierający Carmina Burana – „O Fortuna” – chętnie wykorzystywany jest, przeważnie przez zespoły heavymetalowe, jako wstęp lub zakończenie utworu czy płyty.
1949 – W Wielkiej Brytanii ukazała się powieść Rok 1984 George’a Orwella.
1999 – Ukazał się album Californication amerykańskiej grupy Red Hot Chili Peppers.
9 czerwca
Polska
Urodził się Bartosz Żukowski (ur. 9 czerwca 1975 w Warszawie) – polski aktor. Zyskał popularność jako odtwórca roli Waldka Kiepskiego w serialu telewizyjnym Świat według Kiepskich. Odszedł z tego serialu w 2004, lecz powrócił do obsady na początku wiosny 2011.
Zmarła Natalia Janotha, której postać przedstawiałem zaledwie kilkadziesiąt linijek wcześniej. Śmierć dzień po urodzinach... z jednej strony przykre, z drugiej całkiem fortunne.
Świat
Urodzili się:
Michael J. Fox, właśc. Michael Andrew Fox (ur. 9 czerwca 1961 w Edmonton) – kanadyjski aktor.
Inicjał w jego nazwisku J jest poświęcony aktorowi Michaelowi J. Pollardowi. Do pewnego czasu, ze względu na swoją „chłopięcą urodę”, mimo dorosłego wieku, grał nastolatków. Zasłynął rolą Marty'ego McFly w filmie Powrót do przyszłości i jego kontynuacjach.
Johnny Depp, właśc. John Christopher Depp II (ur. 9 czerwca 1963 w Owensboro) – amerykański aktor filmowy, reżyser i muzyk znany z przedstawiania ekscentrycznych wcieleń. Johnny Depp należy obecnie do najpopularniejszych aktorów hollywoodzkich. Trzykrotnie został nominowany do Oscara.
Urodziny! Lufa dla każdego! |
Natalie Portman, właśc. Natalie Hershlag, hebr. נטלי הרשלג (ur. 9 czerwca 1981 w Jerozolimie) – amerykańska aktorka, laureatka Oscara za pierwszoplanową rolę w filmie Czarny łabędź. Poza tym to chociażby Padme Amidala z Gwiezdnych Wojen... no i koleżanka Leona Zawodowca! Ogólnie Matylda wyrosła na piękną kobietę i utalentowaną aktorkę.
Zmarł Charles John Huffam Dickens, pseudonim Boz (ur. 7 lutego 1812 w Landport koło Portsmouth, zm. 9 czerwca 1870 w Gadshill koło Rochester w hrabstwie Kent) – angielski powieściopisarz. Uznawany za najwybitniejszego przedstawiciela powieści społeczno-obyczajowej w drugiej połowie XIX w. w Anglii. Spod jego pióra wyszedł Olivier Twist a także Opowieść Wigilijna.
Wydarzenia:
1993 - Premiera filmu science fiction Jurassic Park w reżyserii Stevena Spielberga.
10 czerwca
Polska
Urodziły się:
Violetta Villas, właściwie Czesława Maria Gospodarek z domu Cieślak (ur. 10 czerwca 1938, zm. 5 grudnia 2011) – polska artystka estradowa, osobowość sceniczna, śpiewaczka, piosenkarka pieśni estradowych, operowych i operetkowych, aktorka filmowa, teatralna i rewiowa, kompozytorka, autorka tekstów.
Jej głos był charakteryzowany jako sopran koloraturowy o rozszerzonej skali. Miała słuch absolutny. Grała na fortepianie, puzonie oraz skrzypcach. Przez wielu uważana za legendę polskiej muzyki, w prasie francuskiej i amerykańskiej określana jako "głos ery atomowej" oraz "biały kruk wokalistyki światowej". Przez kilka dekad polski symbol seksu. Mówiła biegle po francusku i rosyjsku, władała także językiem niemieckim i walońskim.
Anna Jantar, właściwie Anna Maria Kukulska, z domu Szmeterling (ur. 10 czerwca 1950 w Poznaniu, zm. 14 marca 1980 w Warszawie) – polska piosenkarka, artystka, matka Natalii Kukulskiej, ofiara katastrofy lotniczej na Okęciu w 1980 roku. Szkoda... a teledysk do pięknej piosenki przedstawionej poniżej kręcony był właśnie, o ironio, też na lotnisku.
11 czerwca
Świat
Urodzili się:
Richard Strauss (ur. 11 czerwca 1864 w Monachium, zm. 8 września 1949 w Garmisch-Partenkirchen) - niemiecki kompozytor muzyki późnego romantyzmu, dyrygent.
Gene Wilder, właśc. Jerome Silberman (ur. 11 czerwca 1933 w Milwaukee w stanie Wisconsin) – amerykański aktor komediowy, a także reżyser i scenarzysta. Zdobywca Emmy w 2003. Był nominowany do Oscara za drugoplanową rolę w filmie Producenci (1968).
Znany ze współpracy z reżyserem, scenarzystą i producentem filmowym Melem Brooksem. Często występował wspólnie z aktorem komediowym, Richardem Pryorem. Ostatnimi czasy po sieci krąży mem ze sceną z filmu Willy Wonka i fabryka czekolady (1971), gdzie wystąpował jako jako Willy Wonka.
James Hugh Calum Laurie, OBE (ur. 11 czerwca 1959 w Oksfordzie) – brytyjski aktor, scenarzysta filmowy, pisarz i muzyk. Kradł psy w 101 Dalmatyńczykach oraz władał królestwem w Czarnej Żmii, jednak sławę przyniosła mu kariera medyczna - Doktor House!
Kochamy tego dziada! |
Peter Dinklage (ur. 11 czerwca 1969 w Morristown, New Jersey) – amerykański aktor charakterystyczny (w sumie nie wiem, dlaczego charakterystyczny... jakby napisanie, że jest karłem, jest "niepoprawne politycznie"!), najbardziej znany z roli Tyriona Lannistera w serialu Gra o tron.
Zmarł John Wayne, właśc. Marion Mitchell Morrison (ur. 26 maja 1907 w Winterset, zm. 11 czerwca 1979 w Los Angeles) – amerykański aktor, reżyser i producent filmowy, który zdobył popularność głównie dzięki rolom w westernach, jedna z największych legend Hollywood. Symbol amerykańskiego indywidualizmu i patriotyzmu. Odznaczony Złotym Medalem Kongresu i Prezydenckim Medalem Wolności.
12 czerwca
Polska
Urodziła się Anna Czekanowicz (ur. 12 czerwca 1952 r. w Sopocie) polska poetka, prozaik, tłumaczka. Mało poetek nam się tutaj pojawia, dlatego nalezy doceniać te promyczki kobiecości.
* * * [boże na wysokości]
boże na wysokości i ty kochany
może to pierwsza i ostatnia modlitwa
w ciemności niewypowiedzianego słowa
braku wiary
niech się dzieje co się ma dziać
i oto właśnie się modlę
skoro nie ja tworzę swój dzień i noc
skoro niedotykana niedotknięta mimochodem
Zmarł Witold Hulewicz ps. Olwid i Grzegorz (ur. 26 listopada 1895 w Kościankach, zm. 12 czerwca 1941 w Palmirach) – polski poeta, krytyk literacki, tłumacz i wydawca.
Podczas I wojny światowej wcielony do armii niemieckiej i skierowany na front francuski, po powrocie do Poznania w 1918 (zamierzał kontynuować studia humanistyczne) i po wybuchu powstania wielkopolskiego walczył po stronie powstańców - wraz z porucznikiem Jasnochem organizował pierwszą kompanię łączności; z powstania wyszedł w stopniu kapitana. Dalsze studia kontynuował na Uniwersytecie Poznańskim i na Sorbonie w Paryżu.
Podczas II wojny światowej był redaktorem naczelnym wydawanego w Warszawie konspiracyjnego pisma Polska Żyje. 2 września 1940 został aresztowany przez Niemców, prowadzenie pisma objął wówczas jego brat Jerzy. 12 czerwca 1941 Witold Hulewicz został rozstrzelany w Palmirach. Pochowany jest na cmentarzu w Palmirach. Jego brat Jerzy zmarł 1 lipca 1941 zaraz po tym, jak dotarła do niego wieść o rozstrzelaniu Witolda.
Świat
Urodził się James Olivier Curwood (ur. 12 czerwca 1878, zm. 13 sierpnia 1927) – pisarz amerykański.
Urodził się w stanie Michigan, w małym miasteczku Owosso. Ojciec jego spokrewniony był z angielskim pisarzem marynistą Frederickiem Marryatem, matka – z indiańską księżniczką z plemienia Mohawk.
Dzieciństwo spędził Curwood na fermie w stanie Ohio, a mając lat kilkanaście wyruszył w długą wędrówkę po sąsiednich stanach; polował na dzikie zwierzęta, próbował handlu skórami, a przede wszystkim poznał i pokochał surową przyrodę, która później stała się tłem jego powieści. W latach 1898–1900 Curwood studiował na uniwersytecie stanu Michigan, a następnie pracował w Detroit jako reporter. W roku 1908 wydał swoją pierwszą książkę pt. „The Courage of Captain Plum”. Wkrótce twórczość literacka stała się jego pasją. Materiał do swoich powieści czerpał z obserwacji w czasie swych podróży po rozległych przestrzeniach Stanów Zjednoczonych i Kanady. Zapuszczał się na tereny oddalone o setki mil od cywilizacji, poznawał twarde życie traperów i poszukiwaczy złota, a także życie zwierząt Dalekiej Północy.
Najbardziej znane powieści Curwooda to „Włóczęgi Północy” i „Szara Wilczyca” – ze zwierzętami w roli głównych bohaterów oraz „Łowcy wilków”, „Łowcy złota”, „Dolina Ludzi Milczących” i „Najdziksze serca” – książka o przygodach mieszkańców północnych rejonów Kanady: traperów, policjantów i zakochanych.
Zmarł Gregory Peck, właśc. Eldred Gregory Peck (ur. 5 kwietnia 1916 w La Jolla, zm. 12 czerwca 2003 w Los Angeles) – amerykański aktor filmowy. Odznaczony Narodowym Medalem Sztuki.
Na ekranie debiutował w 1944 (Dni chwały), robiąc błyskawiczną karierę i stając się jednym z wiodących aktorów. W 1944 za rolę w filmie Klucze królestwa otrzymał nominację do Oscara. Występował przeważnie w rolach pozytywnych bohaterów, odznaczających się przywiązaniem do wartości moralnych, wytrwałością i inteligencją, np. w filmach: Dżentelmeńska umowa E. Kazana (1947), Rzymskie wakacje W. Wylera (1953), Zabić drozda R. Mulligana (1962) czy Przylądek strachu J. Lee Thompsona (1962).
Przyjął rolę w filmie Omen mimo wyjątkowo małej gaży (250 000 dolarów), gdyż zagwarantowano mu 10% od dochodu. Kiedy film trafił do kin, zarobił 60 milionów dolarów w samych Stanach Zjednoczonych. Wtedy też okazało się, że to najlepiej płatna rola Pecka.
Rzym, skuter, garnitur i piękna kobieta... wymarzone wakacje? |
Wydarzenia:
1968 – Premiera horroru Dziecko Rosemary w reżyserii Romana Polańskiego.
1981 – Premiera filmu przygodowego Poszukiwacze zaginionej arki w reżyserii Stevena Spielberga.
1987 Premiery filmów: Predator w reżyserii Johna McTiernana i Czarownice z Eastwick w reżyserii George’a Millera.
13 czerwca
Polska
Urodzili się:
Michał Bajor (ur. 13 czerwca 1957 w Głuchołazach) – polski aktor i piosenkarz. Syn aktora Ryszarda Bajora, brat Piotra Bajora (również aktora). Członek Akademii Fonograficznej ZPAV. Nie wiem, jak Wy, ale ja wolę jednak jak śpiewa, zamiast jego scenicznych popisów aktorskich...
Cezary Andrzej Pazura (ur. 13 czerwca 1962 w Tomaszowie Mazowieckim) – polski aktor filmowy, kabaretowy i telewizyjny, komik, piosenkarz, reżyser oraz myśliwy. Starszy brat Radosława Pazury, który również jest aktorem.
Katarzyna Kowalska (ur. 13 czerwca 1973 w Sulejówku) – polska piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów piosenek i producentka. Członkini Akademii Fonograficznej ZPAV. Sprzedała ponad milion sześćset płyt w Polsce.
Anita Lipnicka (ur. 13 czerwca 1975 w Piotrkowie Trybunalskim) – polska piosenkarka, autorka tekstów oraz modelka, członkini Akademii Fonograficznej ZPAV.
Łącznie wszystkie jej płyty (solowe oraz te nagrane z Johnem Porterem i Varius Manx) sprzedały się w ponad 2-milionowym nakładzie. Stawia to Anitę Lipnicką w czołówce najpopularniejszych artystów w historii polskiej muzyki rozrywkowej.
Zmarł Jacek Jerzy Skubikowski (ur. 25 września 1954 w Warszawie, zm. 13 czerwca 2007 tamże) – polski piosenkarz, gitarzysta, kompozytor i autor tekstów, prezenter telewizyjny i sceniczny, z wykształcenia prawnik.
Największe przeboje stworzył dla zespołów Lombard, Lady Pank, a także dla Martyny Jakubowicz, Krystyny Prońko, Ewy Bem oraz Majki Jeżowskiej. Współpracował z Maciejem Januszką z zespołu Mech. Jako prezes Stowarzyszenia Artystów Wykonawców SAWP był współautorem projektu ustawy o dobrowolnej opłacie za pobieranie plików przez Internet. Proszę zapoznać się z utworem "Żółta żaba żarła żur" (muz. i sł. Jacek Skubikowski). Mistrzostwo. :) (z pozdrowieniami dla I.)
Wydarzenia:
1977 – Premiera komedii filmowej Kochaj albo rzuć w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego.
Świat
Urodzili się:
William Butler Yeats (czyt. [ˈjeɪts]) (ur. 13 czerwca 1865, zm. 28 stycznia 1939) – poeta, dramaturg i filozof irlandzki, tworzący w języku angielskim, czołowy twórca i działacz literackiego Odrodzenia Irlandzkiego. Motywy swych utworów czerpał z wczesnośredniowiecznej literatury irlandzkiej i folkloru, pozostawał jednocześnie pod wpływem romantycznego wizjonerstwa Blake'a, okultyzmu, prerafaelitów i francuskiego symbolizmu. Laureat literackiej Nagrody Nobla w 1923 roku.
MERU
tłum. Ludmiła Marjańska
Cywilizację ściska obręcz, jest ujęta
W reguły, ujarzmiona pozornym pokojem
Przez różnoraką złudę. Lecz życiem człowieka
Jest myśl; on - mimo strachu - nadal ściga swoje
Zdobycze, wiek za wiekiem, wyrywa korzenie,
Szarpie, pożera z furią, chcąc, by jego imię
Złączono z rzeczywistym, jawnym spustoszeniem:
Egipcie, Grecjo, żegnaj! Żegnaj, Rzymie!
Pustelnicy na górze Everest i Meru,
Którzy nocą w pieczarach pod śniegami siedzą,
Znoszą straszliwą zimę i wichry bez szmeru,
Dręczące nagie ich ciała, bo wiedzą, wiedzą,
Że dzień przynosi noc, że jeszcze przed świtem
Minie sława i ludzkie dzieła znakomite.
Tim Allen, właśc. Timothy Allen Dick (ur. 13 czerwca 1953 w Denver) – amerykański aktor komediowy. Znany głównie z filmów: Śnięty Mikołaj (The Santa Clause, 1994) jako Scott Calvin / Mikołaj, oraz Gang dzikich wieprzy (Wild Hogs 2007), gdzie partnerował chociażby J.Travolcie.
Steve-O, właściwie Stephen Gilchrist Glover (ur. 13 czerwca 1974 w Wimbledon, Londyn, Wielka Brytania) – cyrkowiec, aktor i prezenter telewizyjny. Znany z między innymi "Jackass" – reality show emitowanego przez MTV. Posiada tatuaż na całe plecy przedstawiający jego samego. Skończył szkołę cyrkową jako klaun. Natomiast w 2007 roku wraz z przyjaciółmi wziął udział w dyskusyjnym programie stacji MTV – "The Naked Truth About Boys And Girls". Od 2012 roku prowadzi swój własny show "Killer Karaoke".
Wydarzenia:
1962 Premiera filmu Lolita w reżyserii Stanleya Kubricka.
14 czerwca
Polska
Urodzili się:
Czesław Majewski (ur. 14 czerwca 1939 w Łodzi) – kompozytor, dyrygent, pianista, aktor.
Popularność przyniosły mu występy w telewizyjnym Kabarecie Olgi Lipińskiej (pan Czesio) oraz programach muzycznych "Śpiewające fortepiany" (TVP2) i "Singa Dinga" (TV Puls).
Władysław Pasikowski (ur. 14 czerwca 1959 w Łodzi) – polski reżyser i scenarzysta filmowy.
Syn biletera kinowego w Łodzi. Absolwent XXIX Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi, kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim oraz Wydziału Reżyserii łódzkiej PWSFTviT. Jako reżyser zadebiutował filmem Kroll w 1991 roku. Produkcja została uhonorowana na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych nagrodą za debiut i Nagrodą Specjalną Jury. Największą popularność i sukces komercyjny przyniosły mu dwie części Psów. W 2002 roku w warszawskim Teatrze Powszechnym zadebiutował sztuką Kto się boi Virgini Wolff? z Agnieszką Krukówną, Markiem Kondratem, Szymonem Bobrowskim i Krystyną Jandą w rolach głównych.
Pasikowski jest też autorem powieści science fiction Ja, Gelerth, która w 1993 została nominowana do Nagrody im. Janusza A. Zajdla.
W 2014 za wybitne zasługi dla polskiej kultury, za osiągnięcia w pracy twórczej i działalności artystycznej został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Jarosław Boberek (ur. 14 czerwca 1963 w Szczecinku) – polski aktor filmowy, teatralny i dubbingowy.
Rozdwojenie jaźni... |
tanisław Bareja (ur. 5 grudnia 1929 w Warszawie, zm. 14 czerwca 1987 w Essen) – polski reżyser, scenarzysta filmowy i aktor.
12 listopada 2008 roku, został ogłoszony najlepszym reżyserem komediowym stulecia na gali Złotych Kaczek, przyznawanych przez Film. Wystarczy przytoczyć liste niektórych tylko jego dzieł...
Miś (1980)
Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz? (1978)
Brunet wieczorową porą (1976)
Niespotykanie spokojny człowiek (1975)
Nie ma róży bez ognia (1974)
Poszukiwany, poszukiwana (1972)
Żona dla Australijczyka (1963)
Mąż swojej żony (1960)
Jerzy Hordyński (ur. 18 października 1919 w Jarosławiu, zm. 14 czerwca 1998 w Rzymie) – polski poeta i publicysta.
Erotyk
Jerzy Hordyński
Nieszczelnie otulona płaszczem zdziwienia
oswajasz ciszę dymem z papierosa,
a dym się w obłok niechętnie zamienia;
wieczór, jak przypinka, utkwił ci we włosach.
Wybór niepewnych podróży przede mną,
niebo i ziemia — szale obojętnych wag,
i nagle spadam w twoją ciemność
jak drapieżny ptak.
Świat
Urodził się René Char (ur. 14 czerwca 1907 w L'Isle-sur-la-Sorgue, zm. 19 lutego 1988 w Paryżu) – francuski poeta.
Urodził się w L'Isle-sur-la-Sorgue na Prowansji (departament Vaucluse), 20 km od Awinionu. Podczas II wojny światowej uczestniczył we francuskim ruchu oporu (Résistance). Był dowódcą oddziału partyzanckiego w Basses-Alpes.
Jego poezja jest przesiąknięta krajobrazami Prowansji. Debiutował w 1934 tomikiem Le marteau sans maître. Wczesna twórczość Chara była związana z ruchem surrealistycznym, od którego jednak później odszedł.
Kołysanka na każdy dzień aż do ostatniego
Ile to razy,ile to razy
Człowiek zasypia,ciało go budzi;
Później raz jeden,jeden jedyny,
Człowiek zasypia i gubi ciało.
Zmarł Conte Giacomo Taldegardo Francesco di Sales Saverio Pietro Leopardi, znany jako Giacomo Leopardi (ur. 29 czerwca 1798 w Recanati, zm. 14 czerwca 1837 w Neapolu) − włoski filozof i poeta romantyczny, zaliczany do grona największych klasyków XIX-wiecznej literatury światowej. Prekursor pesymizmu jako spójnego i całościowego systemu filozoficznego.
Cała twórczość − zarówno literacka, jak i filozoficzna − Leopardiego stanowiła wyraz skrajnej rozpaczy. Towarzyszące poecie przez całe życie poczucie głębokiego osamotnienia, przemoc w rodzinie, dotkliwy ból z powodu nieodwzajemnionej miłości, słaby stan zdrowia fizycznego, a przy tym nadwrażliwość i społeczna alienacja zaważyły bowiem na kształcie jego liryki, która egzystencję ludzką pojmuje w kategoriach "niekończącego się cierpienia" i "bezlitosnej natury". Przez ostatnie lata życia romantyk zamieszkiwał w domu u stóp Wezuwiusza, gdzie medytował nad ostateczną zagładą człowieka.
Do siebie samego
Już odtąd będziesz wypoczywać zawsze,
Znużone moje serce. Oto zniknęło zwodzenie najtrwalsze,
Które za wieczne miałem. Zniknęło już. Pojąłem,
Iż owych słodko zwodzących nas rojeń
Czekać nie byłem zdolny ni dość ich pragnąłem.
Wypoczywaj już zawsze. Wieleś się
Natrudziło. Niewarta jest rzecz żadna
Twojego bicia ni zasługuje na westchnienia
Ziemia. Goryczą jest i nudą
Życie, nigdy niczym więcej, a bagnem jest świat.
Już się ucisz. Rozpaczać ci przypada
Po raz ostatni. Dla rodzaju naszego los
W darze wyznaczył tylko umieranie. Już nie zważaj
Na siebie, na naturę, ciemnego
Zła moc, co skryta z krzywdą powszechną włada,
I na bezmierną daremność wszystkiego.
przełożył Stanisław Kasprzysiak
***
No i koniec, koniec... po kolejnym KaKu. Nieco obsuwy, jak wspominałem, jednak nic z utraty charakteru! :) Pozdrawiam cieplutko w ten piękny dzień!
Pa!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz